„100 lat wieczności”. Nowy seans w Planetarium Śląskim

W 1923 roku powstało pierwsze współczesne planetarium. Do tego wydarzenia nawiązuje seans „100 lat wieczności”, który wkrótce będzie można oglądać w Planetarium Śląskim.

fot. Planetarium Śląskie
Planetarium slaskie

Seans „100 lat wieczności” to – jak podkreślają w Planetarium Śląskim – niezwykła podróż w czasie, która opowiada fascynację ludzkości niebem i pokazuje jak bardzo nasz gatunek związany jest z Wszechświatem i trwającą od tysięcy lat pasją odkrywania jego tajemnic.

- Ludzie spoglądali w gwiazdy od zarania dziejów. Świadczą o tym megalityczne kamienne kręgi, osiągnięcia starożytnej astronomii, czy też opracowanie zasad morskiej nawigacji. Ukoronowaniem naszej fascynacji niebem jest zbudowanie planetarium – urządzenia, które potrafi odtwarzać i prezentować położenie i ruchy ciał niebieskich w dowolnym miejscu i czasie – podkreślają w Planetarium Śląskim.

Pierwszy seans „100 lat wieczności” zaplanowano w Planetarium Śląskim w czwartek, 15 sierpnia 2024 r., o godz. 18.00. Trwa niecałe 40 minut i, poza polską, dostępne są także angielska i ukraińska ścieżka dźwiękowa. (Seans wyprodukował Tobias Wiethoff dla Planetarium Bochum w 2022 r., a jego oryginalny tytuł to „100 Years of Eternity”.)

Pierwsze współczesne planetarium powstało w 1923 r.

Budowę pierwszego planetarium przypisuje się starożytnym Chińczykom bądź Archimedesowi, to początki współczesnych planetariów sięgają pierwszych lat XX wieku. Wówczas Oskar von Miller z Deutsches Museum w Monachium, we współpracy z Franzem Meyerem z zakładów optycznych Zeissa i z astronomem Maxem Wolfem, opracował projekt dużej sfery z wieloma otworami. Obserwator miał przebywać wewnątrz sfery, na zewnątrz niej umieszczone miało być źródło światła.

W 1923 roku w monachijskim Deutsches Museum oddano do publicznego użytku planetarium z kopułą o średnicy 10 metrów, w którym użyto projektora Zeiss Mark I, w wyprodukowanego w zakładach optycznych Carla Zeissa.

Z kolei Planetarium Śląskie jest najstarszym i największym planetarium w Polsce. Zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku. W latach 1955-2018 centralnym urządzeniem był tam potężny projektor wyprodukowany także w zakładach Carla Zeissa. Po modernizacji zastąpił go Chiron III - najpotężniejszy z projektorów produkowanych przez japońską firmę Goto.

W Parku Śląskim stanął model Układu Słonecznego

Może Cię zainteresować:

W Parku Śląskim stanął model Układu Słonecznego. Oczywiście przy Planetarium Śląskim

Autor: Redakcja

11/10/2023

Planetarium Śląskie z tytułem Modernizacja Roku

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie z tytułem Modernizacja Roku. „Planetarium z lat 50. XX w. po modernizacji „wzleciało” w XXI w.”

Autor: Maciej Poloczek

03/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon