W piątek 15 marca 2024 r. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie odwiedził Hannes Heimisson, ambasador Islandii w Polsce. W spotkaniu wzięli udział dyrektor muzeum Adam Kowalski, zastępca prezydenta miasta Marcin Michalik, prof. Maria Sibińska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Emiliana Konopka z Ambasady Islandii.
Powodem wizyty ambasadora był znajdujący się w zbiorach muzeum starodruk z 1688 roku. Landnámabók, czyli Księga o Zasiedleniu, to dzieło pierwotnie spisane w XIII w., opisujące historię zasiedlania dzisiejszej Islandii. Spisany w średniowieczu Landnámabók wymienia m.in. Wikingów - pierwszych osadników wyspy. Opisuje 1400 osad i 3000 historycznych postaci. Dzieło to jest bardzo cennym źródłem wiedzy o przodkach dla mieszkańców Islandii.
- Dla narodu islandzkiego jest to tak ważna pozycja w literaturze, jak dla Polaków drukowane wydanie Roczników, czyli kronik słynnego Królestwa Polskiego Jana Długosza - informuje zespół prasowy chorzowskiego magistratu.
Stan zachowania księgi został oceniony przez gości bardzo wysoko. Ambasador Hannes Heimisson zadeklarował pomoc w nawiązaniu kontaktu z badaczami z Islandii, którzy mogliby wesprzeć chorzowskie Muzeum Hutnictwa w dalszych ustaleniach dotyczących pochodzenia wyjątkowego starodruku.
Może Cię zainteresować:
Będzie mecz, będą utrudnienia. W sobotę Wielkie Derby Śląska
Może Cię zainteresować:
Miejscowi mówią o niej: "Liga". Jest takie miejsce w Chorzowie: blisko, ale daleko od zgiełku
Może Cię zainteresować: