Nagrodę Lux ex Silesia ustanowiono blisko 30 lat temu, została ufundowana przez metropolitę katowickiego, apb. Damiana Zimonia. Jest przyznawana tym, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.
Nazwa nagrody nawiązuje do dominikanów św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów, o których mówiono w Krakowie "Ex Silesia Lux" - Światło ze Śląska. Nagroda jest wręczana w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z okazji rozpoczęcia roku akademickiego. W tym roku po raz pierwszy otrzymał ją reprezentant świata sportu – Antoni Piechniczek, były piłkarz i trener Ruchu Chorzów, szkoleniowiec reprezentacji Polski, z którą zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w 1982 r.
- Dziękujemy za świadectwo życia. Za przywiązanie do systemu wartości, za umiłowanie ojcowizny. I także dziękujemy bardzo za to, że zawsze grał pan fair play i takiej gry uczył, i te wartości przekazuje. Za to jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (za PAP).
Antoni Piechniczek. Skromny jak zawsze
Antoni Piechniczek mówił, że jest bardzo zaszczycony. - Zadaję sobie pytanie ilu ludzi sportu na Śląsku – rekordzistów świata, medalistów olimpijskich, wybitnych trenerów – mogłoby stanąć w tym miejscu, w którym ja teraz stoję, ilu zasługiwałoby na tego rodzaju wyróżnienie. Stąd czuję się podwójnie usatysfakcjonowany – zaznaczył.
Antoni Piechniczek karierę piłkarską zaczynał w Zrywie Chorzów, następnie grał w Naprzodzie Lipiny (1960–1961), Legii Warszawa (1961–1965), Ruchu Chorzów (1965–1972) i francuskim Chateauroux (1972–1973). W 1964 zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 mistrzostwo Polski z Ruchem. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski (1967–1969). Grał w pomocy i na prawej obronie.
Może Cię zainteresować:
Antoni Piechniczek na okolicznościowej pocztówce i datowniku
Może Cię zainteresować:
Antoni Piechniczek doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
Może Cię zainteresować: