Każda zmiana w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, bo tak brzmi pełna nazwa miejskiego szpitala, musi zostać zaakceptowana przez chorzowskich radnych. Na ostatniej sesji Rady Miasta Chorzów, która odbyła się 23 czerwca 2022 r., do wykazu komórek organizacyjnych, w których prowadzona jest działalność lecznicza dopisano trzy nowe:
- Szpitalny Oddział Ratunkowy - 13 łóżek (w tym: łóżka obserwacyjne - 10 łóżek, stanowiska intensywnej terapii - 1 stanowisko, stanowiska resuscytacyjne - 2 stanowiska), przy ul. Strzelców Bytomskich 11
- Oddział Chorób Zakaźnych dla Dzieci - 25 łóżek (w tym: łóżka intensywnej opieki medycznej - 2 łóżka), przy ul. Władysława Truchana 7
- Poradnię Wad Rozwojowych Twarzoczaszki, przy ul. Władysława Truchana 7
Kiedy nowe oddziały i nowa poradnia zaczną działać?
Na razie to tylko zmiany na papierze. O to kiedy nowe oddziały i nowa poradnia zostaną uruchomione zapytaliśmy w chorzowskim szpitalu.
- Zdajemy sobie sprawę, że uruchomienie tych trzech nowych oddziałów jest koniecznie i chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej, natomiast, termin jest uwarunkowany od przygotowania dokumentacji i planu budżetowego – odpowiedziała Katarzyna Hohuł, rzeczniczka prasowa Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Szpitalny Oddział Ratunkowy ma powstać na bazie szpitalnej Izby Przyjęć przy ul. Strzelców Bytomskich 11. Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian w statucie szpitala, został on ujęty w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Śląskiego planowany do uruchomienia w IV kwartale 2024 r.
Jedyny taki oddział i jedyna taka poradnia dla dzieci
Oddział Chorób Zakaźnych dla Dzieci powstanie przy ul. Władysława Truchana 7. Jak podkreślają urzędnicy z Chorzowa będzie to jedyny w woj. śląskim oddział chorób zakaźnych o profilu dziecięcym. Będzie zapewniał opiekę medyczną dzieciom od okresu noworodkowego do 18. roku życia.
- Wzrost zagrożeń w wyniku niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej, migracji ludności i pogarszającej się wyszczepialności dzieci będzie skutkować zwiększonym występowaniem chorób zakaźnych u dzieci – zaznaczono w uzasadnieniu.
Obecnie w woj. śląskim żadna z poradni szczękotwarzowych, działających na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie jest przeznaczona dla dzieci. Ta, która powstanie w Chorzowie będzie pierwszą. Ma zapewnić kompleksowe leczenie, po pobycie na chirurgii szczękowotwarzowej w chorzowskim szpitalu oraz dostęp do wykonywania świadczeń specjalistycznych z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej w warunkach ambulatoryjnych.