Pomysł połączenia obu instytucji kultury w jedno muzeum pojawił się już w ubiegłym roku. Wtedy chorzowscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą „zamiaru połączenia”. Uzasadniano to m.in. oszczędnościami, bo jedna instytucja ma generować mniejsze wydatki. Teraz dodano, że nie ma podstaw do funkcjonowania dwóch muzeów na terenie Chorzowa, bo przedmioty działania obu instytucji się zazębiają.
- W wyniku połączenia Muzeum Hutnictwa stanie się sukcesorem Muzeum w Chorzowie a jednocześnie nowoczesną instytucją o zasięgu ponadregionalnym z bogatą ofertą dla zwiedzających w każdym wieku. Połączenie da możliwość wykorzystania bogatego doświadczenia, tradycji oraz zbiorów, które pozwolą na kontynuowanie misji, której celem jest dokumentowanie, przechowywanie i promowanie dziedzictwa społecznego i gospodarczego Chorzowa wraz z Górnym Śląskiem – czytamy w uzasadnieniu uchwały o połączeniu muzeów.
Przedmiotem działania nowej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie ma być m.in. gromadzenie i udostępnianie dóbr kultury w zakresie techniki, historii, etnologii, archeologii, sztuki i rzemiosła artystycznego. Szczególnie uwzględnione mają być dzieje hutnictwa, Chorzowa i Górnośląskiego Okręgi Przemysłowego.
Muzeum w Chorzowie powstało jako… Muzeum Ziemi Bytomskiej
Przyjęta przez chorzowskich radnych uchwała oznacza, że działalność kończy Muzeum w Chorzowie, które powstało jako… Muzeum Ziemi Bytomskiej. Placówkę otwarto dla publiczności 13 grudnia 1935 roku i mieściła się się ona w pomieszczeniach szkoły przy ulicy Dąbrowskiego 53. Po II wojnie światowej zostało upaństwowione i wznowiło działalność już jako Muzeum w Chorzowie.
Instytucja posiada bogate zbiory etnograficzne i historyczne oraz jedną z najważniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce, której tworzenie zapoczątkowano w latach pięćdziesiątych 20. wieku. Muzeum dysponuje też kolekcją medalierstwa i falerystyki oraz dzieł malarskich związanych z przemysłem i życiem codziennym na Górnym Śląsku.
Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jesienią 2021 r.
Budowa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie rozpoczęła się na początku 2019 r. Jego siedziba jest w byłej elektrowni Huty Królewskiej, przy ul. Metalowców 4a w Chorzowie. Sercem nowego muzeum będzie wystawa stała pod nazwą „Królestwo Żelaza”. Za pomocą eksponatów, w tym wielkogabarytowych, zaprezentowana zostanie hutnicza technologia, a dzięki multimediom codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach. W ekspozycja wpisana będzie także ścieżka dziecięca. Festiwal otwarcia nowego muzeum zaplanowano na jesień 2021 roku.