Zakaz handlu w niedzielę stopniowo wprowadzany było od marca 2018 roku. Teraz rocznie jest już tylko osiem handlowych niedziel - dwie przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą oraz po jednej w styczniu, czerwcu i sierpniu. Zakaz dotyczy przede wszystkim sklepów w centrach handlowych oraz supermarketów czy dyskontów. Mogą działać m.in. sklepy, w których za ladą stanie właściciel lub placówki pocztowe.
Choć minęły już ponad trzy lata od wprowadzenia niedzielnego zakazu handlu wciąż ma on wielu przeciwników. To oczywiście właściciele dużych sieci handlowych, ale także klienci. W różnych sondażach zazwyczaj ponad połowa ankietowanych opowiada się za zniesieniem tego zakazu (m.in. badanie CBRE z 2020 r., w którym za zniesieniem zakazu było 51% ankietowanych).
Sieci sklepów – tak małych, jak i dużych – próbują obchodzić zakaz handlu w niedzielę, a najczęściej stosowanym sposobem jest świadczenie usług pocztowych. Z tego rozwiązania korzystają m.in. Żabki oraz supermarkety Intermarche. Niedawno wprowadzenie usług pocztowych ogłosił Kaufland, lecz sieć na razie nie zdecydowała się na otwarcie swoich placówek w niedziele.
Biedronki będą świadczyły usługi pocztowe?
Do grona sklepów czynnych w niedziele być może za jakiś czas dołączą Biedronki. W mediach pojawiła się informacja o testowaniu nowej usługi pocztowej w wybranych dyskontach na terenie naszego kraju. To kilka lokalizacji spośród ponad 3 tys. sklepów, w których sprawdzane są nowe możliwości biznesowe, zgodne z obowiązującymi przepisami.
- Dokładnie wsłuchujemy się w zapotrzebowanie naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich potrzeb zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w zaledwie kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. Testy są prowadzone wspólnie z doświadczonym partnerem, narodowym operatorem pocztowym, Pocztą Polską - wyjaśnia serwisowi Money.pl firma Jeronimo Martins, do której należą Biedronki.
Plany portugalskiej sieci handlowej mogą zepsuć politycy Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Janusz Śniadek pod koniec czerwca zapowiedział nowelizację ustawy. Projekt przewiduje, że jeśli sklep nie będzie w stanie wykazać, iż uzyskuje ponad połowę przychodów z usług pocztowych, to nie będzie mógł prowadzić działalności w niedzielę. Przeciwko takim zmiano jest jednak jeden z koalicjantów PiS – Porozumienie Jarosława Gowina.