Na wrześniowej sesji Rady Miasta Chorzów przedstawiono projekt uchwały, który wprowadzał 50 proc. bonifikaty od ceny sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz najemców. Dotyczyć to miało, tak jak w poprzednich latach, lokali usytuowanych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe. Bonifikaty przez ostatnie lata były jednak o wiele niższe.
Propozycja prezydenta Szymona Michałka nie spodobała się jednak radnym opozycji. Argumentowali oni m.in., że wysokość bonifikaty powinna być uzależniona od stanu zbywanych lokali, np. czy znajdują się w budynkach wyremontowanych, po termomodernizacji. Ostatecznie za przyjęciem takiej uchwały głosowało 10 radych, a 12 było przeciw (za głosowali wszyscy radni klubu Ruchu Samorządowego Szymona Michałka i jeden radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, przeciw byli wszyscy radni klubu Koalicji Obywatelskiej i dwóch radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości).
Bonifikaty na wykup mieszkań będą, ale zróżnicowane
Na sesję, która odbyła się 28 listopada 2024 r. wpłynął nowy projekt uchwały. Tym razem przygotowany przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, ale jak podkreślano wypracowany po rozmowach z radnymi wszystkich klubów. Tym razem uchwałę poparli wszyscy radni.
Zaproponowano zróżnicowanie wysokości bonifikaty (60 i 40 proc.), która zależeć będzie od świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego (pierwotnie zależeć miała od tego czy w budynku przeprowadzono termomodernizację). Zapłata za lokal nie będzie także rozłożona na raty, jak proponowano we wrześniu.
Bonifikata w wysokości 60 proc. dotyczyć będzie lokali mieszkaniowych o klasach energochłonności: C, D, E, F, G i H (czyli od średniooszczędnych energetycznie do ekstra eneergochłonnych). Z kolei 40-procentowa bonifikata dotyczyć będzie lokali o klasach: A i B (czyli pasywnych, niskoenergetycznych i oszczędnych).
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać bonifikatę?
Możliwość uzyskania bonifikaty dotyczy tylko komunalnych lokali mieszkalnych usytuowanych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe. Trzeba także łącznie spełnić pięć warunków:
- złożenie wniosku o nabycie lokalu mieszkalnego w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały do dnia 31.12.2025 r.
- posiadanie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez okres co najmniej 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o nabycie lokalu
- brak wobec Miasta Chorzów zaległości czynszowych lub innych zaległości związanych z najmem lokalu
- jednorazowej zapłacie ceny za lokal mieszkalny
- nabywca lokalu mieszkalnego nie posiada innego lokalu mieszkalnego lub domu położonego na terenie Miasta Chorzów
W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że wprowadzenie bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców przyczyni się do wzrostu dochodów miasta i pozwoli pozyskać środki finansowe, które zostaną przeznaczone na prowadzenie remontów w gminnym zasobie lokalowym. Na takie remonty ma być przeznaczone 40 proc. środków pozyskanych ze sprzedaży tych lokali.
W roku 2023 i 2022 obowiązywały bonifikaty w wysokości 10 proc., w 2021 r. - 30 proc., w 2020 r. - 40 proc., a w 2019 r. - 50 proc. Najwięcej lokali, bo aż 472, sprzedano przy bonifikacie w wysokości 50 proc. Uzyskano wtedy dochód w wysokości blisko 27 mln zł. Przy bonifikacie wynoszącej 10 proc. sprzedano 8 lokali i uzyskano dochód w wysokości blisko 1,1 mln zł.
Może Cię zainteresować:
Bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych w Chorzowie. Stawki i warunki planowane na 2023 rok
Może Cię zainteresować: