Grupa CEZ wycofuje się z Polski
Grupa CEZ weszła na polski rynku w 2006 r., kiedy kupiła od amerykańskiej firmy PSEG większościowe udziały w elektrociepłowniach Skawina w Małopolsce i Elcho w Chorzowie. W 2015 r. elektrociepłownia w naszym mieście ostatecznie zmieniła nazwę na CEZ Chorzów. Po kilkunastu latach czeski gigant powoli wycofuje się z naszego kraju.
- CEZ oficjalnie rozpoczął proces dezinwestycji w Polsce (...). Czeka teraz na inwestorów zainteresowanych odkupieniem należących do niej kilku spółek działających w naszym kraju – czytamy na money.pl.
Czeski koncern energetyczny zamierza sprzedać pięć lokalnych spółek: CEZ Skawina, CEZ Chorzów (w tym projekt CEZ Chorzów II), CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska. Grupa nie zamierza całkiem wychodzić z naszego kraju i pozostawi sobie firmy zajmujące się działalnością z zakresu nowoczesnych usług energetycznych.
Biomasa magazynowana przez CEZ Chorzów zatruwa życie mieszkańcom
Z pięciu spółek, które chcą sprzedać Czesi, tylko dwie wytwarzają ciepło i energię – to CEZ Skawina i CEZ Chorzów. Obie elektrociepłownie posiadają technologię współspalania biomasy, co okazało się utrapieniem dla mieszkańców Chorzowa Starego i Maciejkowic. Zmagazynowana na terenie miasta biomasa powoduje ogromny smród i często dochodzi także do jej samozapłonu.
Dopiero po wielu protestach mieszkańców miasta elektrociepłownia CEZ Chorzów zobowiązała się do usunięcia zgromadzonych zapasów biomasy. Składowana luzem na terenach Zakładów Azotowych została już uprzątnięta, a do końca października mają zostać posprzątane pozostałe składowiska. Spółka zapewnia, że później zabezpieczona biomasa będzie składowana wyłącznie na terenie magazynu operacyjnego na ternie zakładu.
fot. cezpolska.pl