W przyszłym roku minie 80 lat od wydarzeń nazwanych przez historyków Tragedią Górnośląską. To szereg represji na cywilnej ludności Górnego Śląska, które miały miejsce w 1945 r., a także w latach późniejszych. Po wkroczeniu na ten teren Armii Czerwonej rozpoczęły się: morderstwa, gwałty, rabunki, wywózka do pracy w Związku Radzieckim, zamykanie w obozach (prowadzonych przez polskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego), wysiedlania czy grabież zakładów przemysłowych.
„Styknie nom koncek placu, kaj bydzie się szło siednonć i pospominać”
Grupa mieszkańców Chorzowa chce upamiętnienia w mieście tych tragicznych wydarzeń. Na miejscu pomnika pamięci żołnierzy Armii Czerwonej, który stał w Parku Hutników, miałby powstać skwer Pamięci Tragedii Górnośląskiej. To jeden z projektów, na który można głosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. W grupie inicjatywnej są m.in. członkowie Ruchu Autonomii Śląska, Fundacji „Silesia” czy mniejszości niemieckiej.
- Nikt nie ma zamiaru rozpamiętywać i rozdrapywać ran chodzi o pamięć. Wystarczy spojrzeć jak pielęgnuje się w Polsce pamięć o Powstaniu Warszawskim. My, Górnoślązacy nie potrzebujemy zatrzymywania samochodów i uruchamiania syren, styknie nom koncek placu, kaj bydzie się szło siednonć i pospominać – podkreśla Krzysztof Szulc, z chorzowskiego koła Ruchu Autonomii Śląska.
Na skwerze, poza zielenią i ławkami, zaplanowano punkt multimedialny oraz geocaching. To jeden z projektów inwestycyjnych, a jego koszt po weryfikacji oszacowano na 300 tys. zł. Głosowanie projekty w 12. edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa trwa do 15 września 2024 r., na stronie internetowej bo.chorzow.eu.
Skwer Pamięci Tragedii Górnośląskiej miałby powstać w miejscu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej
Pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej, na którego miejscu miałby powstać skwer Pamięci Tragedii Górnośląskiej, został wzniesiony w chorzowskim Parku Hutników w 1946 r. Pierwotnie był na nim napis „Wieczna pamięć żołnierzom i oficerom Czerwonej Armii poległym w walce o niepodległość słowiańskich narodów”. W 1973 roku pomnik przebudowano i zmieniono napis na „Pamięci żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wolność z hitlerowskim najeźdźcą”.
Pomnik budził różne emocje. W 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę, ktoś owinął go czarną folią i nakleił etykietę pocztową zaadresowaną do Władimira Putina. Ostatecznie pomnik zdemontowano w listopadzie 2023 r., i przeniesiono go na cmentarz żołnierzy radzieckich w Chorzowie Starym.
Może Cię zainteresować: