Pięć lat temu, po wielu latach starań, miasto przejęło od prywatnego właściciela zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym. Szybko przedstawiono też przyszłego dzierżawcę byłego ratusza - Fundację Giesche, która wcześniej odnowiła katowicką Fabrykę Porcelany. Jednak po sprawdzeniu stanu technicznego budynku fundacja zrezygnowała z podpisania umowy.
Miasto szukało pomysłu dla neobarokowego gmachu, ale musiało go też ratować. Po latach zaniedbań konieczny był tam remont dachu, który przeprowadzono w 2021 r. Kosztowało to ponad 1,2 ml zł. Oprócz więźby dachowej, nowych dachówek i uzupełnienia wcześniej naprawianych miejsc, wykonano wtedy także gzymsy, uzupełniono dekoracje, zamontowano nowe rynny, płotki i okna. Nadal jednak nie było inwestora, aż do teraz.
Do zabytkowego ratusza w Chorzowie Batorym wprowadzi się sąd?
W lutym 2023 r. na sesji Rady Miasta Chorzów Mariola Roleder, zastępca prezydenta miasta, poinformowała, że zabytkowym ratuszem zainteresowany jest Sąd Rejonowy w Chorzowie. Potwierdziliśmy to wtedy w sądzie, ale usłyszeliśmy też, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydaje się, że teraz jest już krok dalej.
W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, zaplanowanej na 30 marca 2023 r., znalazł się projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność Miasta Chorzów, położonych w Chorzowie przy ul. Ratuszowej 3 i ul. Ratuszowej 5”. Chodzi o budynek byłego ratusza oraz sąsiednią działkę, która ma służyć jako parking.
- Darowizna nieruchomości (…) nastąpi na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego w Chorzowie – czytamy w projekcie uchwały.
Gmach powstał jako siedziba naczelnika Bismarckhütte
Neobarokowy gmach przy dzisiejszej ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego.
Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Później gmach trafił w ręce „Solidarności”, a ta szybko go sprzedała. W rękach prywatnych pozostawał do 2018 r. i popadał w ruinę. W 2004 r. gmach wpisano do rejestru zabytków województwa śląskiego. Jest objęty pełną ochroną konserwatorską.
AKTUALIZACJA, 30.03.2023 r.:
Chorzowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność
Miasta Chorzów, położonych w Chorzowie przy ul. Ratuszowej 3 i ul. Ratuszowej 5.
Może Cię zainteresować:
Ratunek dla ratusza w Hajdukach. Zabytkiem zainteresowany jest chorzowski sąd
Może Cię zainteresować: