Miejską rzeźnię wybudowano w ówczesnej Królewskiej Hucie w latach w latach 1900-1901. Były to wówczas największe i najnowocześniejsze na Górnym Śląsku zakłady przetwórstwa mięsnego. W skład ogromnego kompleksu wchodziło m.in. kilka hal, stajnie, obory, chlewy i reprezentacyjne budynki administracyjne z portiernią w środku. Budynki wzniesiono w styl neogotyckim, posiadały strzeliste szyty i wyniosłe dachy.
Z zabytkowej rzeźni w Chorzowie niewiele zostało
Część obiektów rzeźni wpisano do rejestru zabytków już w 1985 roku, gdy trwała jeszcze produkcja. Zakład zakończył działalności w połowie lat 90. ubiegłego wieku, a kompleks został sprzedany. Choć pojawiały się różne pomysły na jego wykorzystanie, to nic z nich nie wynikało, a budynki popadały w ruinę. Na terenie rzeźni często wybuchały pożary, a od 2013 r. kolejne budynki wykreślano z rejestru zabytków.
Na początku ubiegłego roku wyburzono jedne z ostatnich budynków byłych Zakładów Mięsnych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreślił je z rejestru zabytków, a pozwolenie na wyburzenie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Po zabytkowej rzeźni została już właściwie tylko brama i popadające w ruinę budynki administracyjne, których los chyba jest przesądzony.
Teren po zabytkowej rzeźni to działka inwestycyjna za 15 mln zł
Skoro z zabytkowej rzeźni niewiele zostało, to teren można sprzedać. Ogłoszenie pojawiło się w serwisie otodom.pl, a plac po Zakładach Mięsnych określono jako działkę inwestycyjną. Cenę ustalono na 15 mln zł.
- Działka położona przy głównej trasie łączącej metropolie Śląska - ul. Katowicka. Bardzo dobry dojazd do trasy szybkiego ruchu DTŚ. Powierzchnia = 29 550 m2 z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej – czytamy w ogłoszeniu.
W ogłoszeniu dodano, że działka uzbrojona jest w sieć elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, gazowa i telefoniczna, a na 1/4 powierzchni istnieje projekt z pozwoleniem na budowę hotelu.