Muzeum Hutnictwa powstaje w byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2019 r., a zakończyły w grudniu 2020 r. Teraz powstaje wystawa stała, która będzie nosiła nazwę „Królestwo Żelaza” i opowie o hutnictwie, a także o Chorzowie i Górnym Śląsku przez pryzmat tego przemysłu. Jej koszt to blisko 2,7 mln zł, a wykonawcą jest wrocławska firma A+V.
Muzeum Hutnictwa to szansa na zmianę poprzemysłowego terenu w centrum Chorzowa
Budowa Muzeum Hutnictwa to szansa do zmiany całego obszaru przy ul. Metalowców w Chorzowie i najbliższej okolicy. Na terenie dawnej Huty Królewskiej, poza nowym muzeum, widać już zresztą pierwsze inwestycje. W ubiegłym roku chorzowska firma Kalide oddała tam do użytku pierwszy etap Loftów Kościuszko.
- Dogodne położenie, niezwykła historia, a także interesująca architektura Loftów Kościuszko czynią je atrakcyjnym miejscem na mapie Śląska. Chcemy, aby stało się ono biznesowo-kulturalno-rozrywkową wizytówką miasta oraz przestrzenią przyjazną twórczej pracy (…) Pragniemy, by lofty wypełniło życie – galerie i pracownie artystyczne, studia fotograficzne, kameralne kluby, restauracje, kawiarnie oraz sceny koncertowe – czytamy na stronie Loftów Kościuszko.
Kompleks Lofty Kościuszko, przy ul. Metalowców w Chorzowie, obejmuje m.in. obiekty byłej dyrekcji huty, stołówki czy szatni. Na inwestorów czeka także, znajdujący się kilkaset metrów dalej, teren przy ulicach Stacyjnej i Legnickiej. To 24,58 ha, którymi zarządza syndyk masy Huty Kościuszko. W grudniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na ten teren, a minimalną cenę ustalono na 17,39 mln zł. Przetarg unieważniono jednak 20 stycznia 2021 r., co – jak tłumaczono – ma związek z ustalony na maj nowym terminem zmiany decyzji marszałka województwa, dotyczącej zezwolenia na przetwarzanie odpadów i dotyczącego terenów objętych postępowaniem przetargowym.
fot. Lofty Kościuszko