Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” prowadzony jest od 20 lat. Kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, ocenia skuteczność działań władz miast i gmin na rzecz zrównoważonego rozwoju. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.
- Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej – informują w „Rzeczpospolitej”.
W 2024 r. pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Ranking został podzielony na trzy kategorie: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.
Chorzów dopiero na 40 miejscu wśród miast na prawach powiatu
O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa. Na 65 miast na prawach powiatu Chorzów uzyskał w sumie 54,85 punktów i znalazł się dopiero na 40 miejscu. W pierwszej trójce znalazły się: Dąbrowa Górnicza (73,36 punktów), Olsztyn (69,86 punktów) i Gliwice (67,95 punktów). W pierwszej dziesiątce są też m.in. Katowice (7 miejsce) czy Świętochłowice (9 miejsce).
W obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” Chorzów uzyskał 20,28 punktów. Oceniane tu były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego.
W obszarze „trwałość społeczna” Chorzów uzyskał 24,42 punktów. Oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego) oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach).
W obszarze „trwałość środowiskowa” Chorzów uzyskał 10,15 punktów. Nacisk był tu położony na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych.
W Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” z 2023 r. Chorzów wśród miast na prawach powiatu zajął 61 miejsce, w 2022 r. 27 miejsce, w 2021 r. 46 miejsce, a w 2020 r. 43 miejsce.
Może Cię zainteresować:
Indeks Zdrowych Miast 2023. Chorzów liderem w kategorii „Przestrzeń”
Może Cię zainteresować:
Niska pozycja Chorzowa w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
Może Cię zainteresować: