Chorzów: Planetarium Śląskie ma już 65 lat!

Najstarsze i największe planetarium w Polsce znajduje się w Chorzowie. W piątek, 4 grudnia, będzie obchodzić 65-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano kilka atrakcji, które z racji pandemii, będą się odbywać online.

Chorzow planetarium budowa

Najstarsze i największe planetarium w Polsce

Planetarium Ślśskie było pierwszym, które powstało w Polsce, a do dziś jest największe. Powstało według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Jego budowa ruszyła w lipcu 1953 na tzw. wzgórzu parkowym nieopodal Szwajcarskiej Doliny. Oficjalne otwarcie nastąpiło w Barbórkę, 4 grudnia 1955 roku.

Główna sala projekcyjna mogła pomieścić około 400 widzów. W jej centralnym punkcie umieszczono, najnowocześniejszy w tym czasie projektor wyprodukowany przez zakłady Carla Zeissa, który mógł wyświetlić ponad 8000 gwiazd.

Obserwatorium astronomiczne, stacja sejsmologiczna i stacja klimatyczna

W 1955 roku w Chorzowie rozpoczęło także działalność obserwatorium astronomiczne. Zostało ono wyposażone w największy w Polsce refraktor o średnicy 30 cm. Cztery lata później w Planetarium Śląskim działała również stacja sejsmologiczna, a w 1963 roku otwarto tam stację klimatologiczną.

Jubileusz Planetarium Śląskiego

Z okazji 65-lecia Planetarium Śląskiego w piątek, 4 grudnia, zaprasza na dwie prelekcje. O godz. 17.00 Damian Jabłeka, wicedyrektor placówki, zaprasza na wykład „Największa koniunkcja od czasów Galileusza”. Natomiast o godz. 18.00 Stefan Janta, dyrektor chorzowskiego planetarium, opowie o jego niezwykłych początkach. Z racji pandemii koronawirusa oba te wydarzenia odbędą się online, na kanale YouTube Planetarium Śląskiego.

Planetarium Śląskie zmieni się w Park Nauki

Obecnie trwa przebudowa Planetarium Śląskiego, które zmieni się w Park Nauki. Powstanie tu m.in. nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych, którego większa część znajdzie się pod ziemią. Znajdą się tam sale wykładowe, a także interaktywna ekspozycja eudkacja prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z astronomii, sejsmologi i meteorologii. Główna sala projekcyjna zostanie przebudowana i wyposażona w nowy system dźwiękowy i projekcyjny. Modernizacja obiektu będzie kosztować ponad 150 mln zł.

fot. Planetarium Śląskie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon