Chorzów: Stadion Śląski świętuje 65-lecie

Piłka nożna, żużel, kolarstwo, lekkoatletyka czy koncerty – przez ostatnie 65 lat na Stadionie Śląskim wiele się działo. Dziś w Kotle Czarownic przygotowują się do jubileuszowych obchodów i przypominają piękną historię Śląskiego Giganta.

Stadion slaski

W dużym skrócie historia Stadionu Śląskiego przedstawia się tak: 60 występów Reprezentacji Polski w piłce nożnej, 16 koncertów, 7 zawodów żużlowych rangi Mistrzostw Świata, 6 finałów wyścigu kolarskiego czy 4 międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne, a od tego wiele mniejszych imprez.

– Pod względem historii i dorobku, żaden obiekt w kraju nie może równać się z dorobkiem Stadionu Śląskiego. W legendarnym Kotle Czarownic polscy sportowcy – lekkoatleci, piłkarze, czy też żużlowcy, odnosili spektakularne sukcesy. Tutaj wielokrotnie polska reprezentacja w piłce nożnej pieczętowała awanse do mundiali, czy pierwszy raz w historii rodzimego futbolu – do Mistrzostw Europy – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Wielkie mecze w Kotle Czarownic

Na otwarcie Stadionu Śląskiego, 22 lipca 1956 r. biało-czerwoni przegrali z zespołem NRD 0:2. Jednak już w następnym roku było zdecydowanie lepiej i Polska pokonała ZSRR 2:1, a dwie bramki strzelił wtedy Gerard Cieślik. Jedynym z najważniejszych momentów piłkarskiej historii Kotła Czarownic była wizyta klubu FC Santos z królem futbolu Pele w maju 1960 r. To właśnie w Chorzowie Polacy po raz pierwszy wygrali z Anglią (2:0) w eliminacjach Mistrzostw Świata w 1973 r. W 2006 r. Euzebiusz Smolarek na Stadionie Śląskim strzelił dwie bramki Portugalii, a rok później Polacy wygrali z Belgią i po raz pierwszy awansowali do finałów Mistrzostw Europy. Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała w Kotle Czarownic w sumie 60 spotkań, które zakończyły się 25. zwycięstwami, 17. porażkami i 18. remisami. Na Śląskim Gigancie padł także niepobity do dziś rekord frekwencji – w 1963 r. mecz Górnik Zabrze – Austria Wiedeń oglądało z trybun blisko 120 tys. osób.

Lekkoatletyczne widowiska w Chorzowie

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku popularnością cieszyły międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne, które rozgrywano na Stadionie Śląskim. W 1967 r. Irena Szewińska, podczas meczu Polska-ZSRR, wyrównała rekord świata doskonale prezentując się w biegu na 200 m. Był to pierwszy w historii rekord globu ustanowiony na Stadionie Śląskim. Z kolei w trakcie towarzyskiego trójmeczu Polska-NRD-ZSRR w 1969 r., reprezentująca ZSRR Nadieżda Czyżowa, wynikiem 20,09 m., ustanowiła rekord świata w pchnięciu kulą. Obecnie emocji kibicom lekkiej atletyki dostarczają w Chorzowie Memoriały Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej, a Śląski Gigant został Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.

Finisze Wyścigu Pokoju i starty Tour de Pologne

Stadion Śląski od początku był obiektem wielofunkcyjnym i w latach 1957-1968 sześciokrotnie finiszowali na mim kolarze uczestniczący w Wyścigach Pokoju. To właśnie w Chorzowie w 1960 r. Stanisław Gazda wygrał 13. etap Wyścigu Pokoju pokonując jednego z najlepszych sprinterów tamtych lat – Manfreda Weissledera z NRD. Kolarze wrócili na Śląski i w ostatnich trzech latach było to miejsce honorowego startu największego w kraju wyścigu kolarskiego, czyli Tour de Pologne.

Szczakiel mistrzem świata na żużlu

Stadion Śląskim był także areną wielkich widowisk żużlowych. Siedem raz w latach 1973 – 1986 odbywały się tam światowe finały indywidualne, drużynowe i w konkurencji par na żużlu. Do historii przeszedł Jerzy Szczakiel, który w 1973 r. zdobył w Chorzowie tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Ten wyczyn oglądało blisko 100 tys. osób – rekord w historii speedway’a. Żużlowcy pojawili się ponownie na Śląskim w 2018 i 2019 r. podczas rundy finałowej Indywidualnych Mistrzostw Europy.

Wielkie muzyczne widowiska na Stadionie Śląskim

Koniec ubiegłego wieku to początek wielkich koncertów na Śląskim Gigancie. Pierwsze światowe gwiazdy wystąpiły w Chorzowie w 1991 r. Były to legendy mocnego grania – czyli zespoły AC/DC oraz Metallica. W 1998 r. zagrała tam grupa The Rolling Stones, a w kolejnych latach m.in.: Iron Maiden, Pearl Jam, Genesis, The Police oraz Red Hot Chili Peppers.

- Do historii polskiej sceny muzycznej przeszedł koncert zespołu U2 z 2009 r. Fani legendarnego Bono utworzyli olbrzymią biało-czerwoną flagę, co zrobiło na muzyku niesamowite wrażenie, a sam koncert uznał za najlepiej zorganizowany ze wszystkich 80 jakie wówczas zagrał na swojej trasie – przypomina Stadion Śląski.

Modernizacja Śląskiego Giganta

Na dziewięć lat Śląski Gigant był wyłączony z wielkich sportowych i muzycznych imprez. W 2009 r. rozpoczęła się jego gruntowna modernizacja. Stadion zyskał m.in. zadaszenie, a trybuny zostały rozbudowane. Powstała także nowa bieżnia lekkoatletyczna. Kocioł Czarownic otwarto po przebudowie w październiku 2017 r., a podczas Dnia Otwartego obiekt odwiedziło blisko 100 tysięcy ludzi.

– Po trwającej 9 lat modernizacji legendarny Śląski wrócił na sportową i koncertową mapę świata, a my dziś tworzymy jego nowy rozdział, w którym prym wiedzie królowa sportu. To właśnie na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym zagoszczą w tym roku znakomite światowe imprezy – mówi Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Obchody 65-lecia Stadionu Śląskiego

Obchody 65-lecia Stadionu Śląskiego odbędą się pod znakiem międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych. Na początku maja Kocioł Czarownic będzie gospodarzem World Athletics Relays, czyli Mistrzostw Świata w Sztafetach. Cztery tygodnie później, 29-30 maja, najlepsze europejskie zespoły zmierzą się w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce. Później obędą się jeszcze dwa Memoriały – Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej.

– Niewątpliwie ten rok na Stadionie Śląskim będzie należał do lekkiej atletyki. W ciągu czterech miesięcy zorganizujemy cztery wspaniałe widowiska lekkoatletyczne, w których pojawią się najlepsi sportowcy globu – podsumowuje Bartłomiej Kowalski, dyrektor generalny Stadionu Śląskiego.

Po 65 latach działalności Stadion Śląski zyska także dodatkową funkcję. Od wiosny tego roku zacznie tam działać nowoczesne centrum konferencyjno-biznesowe.

fot. FB/Stadion Śląski

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon