European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award została ustanowiona w 1987 roku i przyznawana jest co dwa lata. Dwadzieścia lat temu, na wniosek Komisji Europejskiej stała się oficjalną nagrodą Unii i jest to najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie. Najnowsza edycja nagrody miała się odbyć w 2021 r., ale z powodu pandemii została przełożona.
Strefa Aktywności walczy o EU Mies van der Rohe Award
Wśród polskich realizacji z lata 2018 – 2020 nominowanych do europejskiej nagrody znalazło się aż 20 obiektów. Zostały wytypowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz indywidualnych ekspertów. Chorzowska Strefa Aktywności nominowana została przez Marcina Szczelinę, krytyka architektury.
Strefa Aktywności w Chorzowie to inwestycja Uniwersytetu Śląskiego i powstała przy Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Koncepcja strefy powstała w katowickim biurze SLAS Architekci. Składają się na nią miejsca rekreacji dla studentów, urządzenia zabawowo-rekreacyjne dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych, urządzenia fitness, elementy małej architektury oraz zieleńce. Chorzowska Strefa Aktywności został już w ubiegłym roku wyróżniona w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.
Harmonogram EU Mies Award 2022
Nominacja do EU Mies Award 2022 to dopiero początek długiej drogi. Na wrzesień tego roku zaplanowano ogłoszenie nominacji w drugiej fazie, a na styczeń 2022 tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022. W lutym przyszłego roku ogłoszonych zostanie 5 finalistów, a w kwietniu zwycięzców European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award.
Jakie inne obiekty nominowano do europejskiej nagrody?
Do nagrody nominowano 449 projekty z 279 miast w 41 krajach. Pozostałe realizacje z Polski to: budynek biurowo-usługowo z hotelem Vienna House Mokotow Warsaw, Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu, dom dla bezdomnych w Jankowicach, enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach, Pawilon Architektury Zodiak w Warszawie, rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu, Zespół Elektrownia Powiśle w Warszawie, Park Pamięci w Oświęcimiu, Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, Biblioteka Publiczna w Głuchołazach, modernizacja dworca autobusowego w Kielcach, Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach, rozbudowa i przebudowa klasztoru Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim, stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza w Warszawie, Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, budynek mieszkalny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, Osiedle Riverview w Gdańsku.
fot. SLAS architekci