Wieża Szybu Prezydent ma ponad 42 metry wysokości i jest ewenementem na skalę europejską. Została zbudowana w unikatowej, przy tego typu konstrukcjach, technologii żelbetowej. Przez ponad 60 lat służyła górnikom, a od 10 wszystkim mieszkańcom Chorzowa i okolic. To jedna z dwóch pokopalnianych wież w okolicy, która na szczycie ma platformę widokową. Druga znajduje się na wieży Szybu Warszawa II na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Ile będzie kosztować renowacja Szybu Prezydent?
Blisko stuletnia konstrukcja wymaga rewitalizacji. Jak poinformował Urząd Miasta Chorzów rozstrzygnięto właśnie przetarg na wykonawcę robót. Prace będą kosztować 700 tys. złotych, a zrealizuje je firma Stokłosa z Bytomia.
- Nasz szyb jest atrakcją turystyczną i zabytkiem, więc musi pozostawać w bardzo dobrym stanie technicznym, aby zapewnić zwiedzającym pełne bezpieczeństwo. Wieża jest podatna na warunki pogodowe stąd w pierwszej kolejności prace związane z renowacją konstrukcji żelbetowej. Następnie będziemy chcieli wymienić oświetlenie wieży na nowoczesne LEDy, tak żeby było wydajne i ekologiczne - tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.
Wieżę wyciągową Szybu Prezydent zbudowano w 1933 r. według projektu inż. Ryszarda Heilemena z Katowic. Swoją nazwą zawdzięcza ówczesnemu prezydentowi Polski, Ignacemu Mościckiemu. Obok szybu zachowała się także m.in. brama wjazdowa i część kopalnianych budynków, w których działa kompleks hotelowo-gastronomiczny „Szytygarka”.
Wydobycie w rejonie Szybu Prezydent zakończyło się w 1995 r. i wieża wyciągowa przestała być potrzebna. W 2008 r. odkupiło ją miasto i została wpisana do rejestru zabytków. Później została wyremontowana i podświetlona, a teren wokół uporządkowany. Od 2010 r. Szyb Prezydent jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.