Chorzów. Tężnia niedaleko Rynku już czynna po przerwie. Można się inhalować (ale przez maseczkę)

Chorzowska tężnia solankowa, położona w pobliżu Rynku, znowu zaczęła działać, po zimowej przerwie. Choć chcących zażyć inhalacji solanką w konfuzję wprawiła tabliczki z napisem "tężnia nieczynna". Po naszej interwencji, w piątek 9 kwietnia tabliczki zostały usunięte i już bez obaw można korzystać ze zbawiennych funkcji tężni. Choć niestety solankę można wdychać tylko przez maseczkę, bo tężnia znajduje się w miejscu publicznym, a przy tym skwer nie jest parkiem.

Pierwsza tężnia w Chorzowie jest położona na placu Hutników, tuż przy pomniku Redena, i rzut kamieniem od Rynku oraz estakady nad Rynkiem, którą przebiega ruchliwa DK 79. Tężnia została uruchomiona w czerwcu 2020 r. Na czas zimy 2020/2021 została jednak zamknięta. Ale już od początku kwietnia 2021 r. działa znowu.

"Miejsce sprzyja wypoczynkowi, a szum wody uspokaja i daje ochłodę" - zachęcają urzędnicy.

Koszt rewitalizacji skweru na placu Hutników wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale – jak informuje chorzowski Urząd Miasta - został pomniejszony o kary nałożone na wykonawcę, który znacząco spóźnił się z wybudowaniem tężni. Kiedyś to miejsce było pętlą nieistniejącej już linii tramwajowej nr 12 do Siemianowic Śląskich (co zresztą upamiętnia mozaika - z błędem, bo zamiast "linii" napisano "lini" - oraz chodnik poprowadzony po śladzie torów tramwajowych).

Wcześniej pisaliśmy:

Tężnia w Chorzowie w końcu działa. W tle konflikt miasta z wykonawcą

Władze miasta od początku podkreślały, że tężnia solankowa w Chorzowie to nawiązanie do historii. W latach 1815 – 1850, przed gwałtownym rozwojem przemysłu, ówczesna Królewska Huta (Königshütte) była uzdrowiskiem. Żelazowo-siarczanowe wody lecznicze wydobywano z szybu kopalni „Król”. Pamiątką po tym okresie w historii miasta jest ulica Starego Zdroju.

Wątpliwości budzi jednak lokalizacja tężni. Stanęła bowiem tuż obok chorzowskiej estakady i jednej z najbardziej ruchliwych dróg w regionie, czyli DK 79. Sens jej budowy na Placu Hutników negował nawet wykonawca tężni. J

Mieszkańcy Chorzowa kąpią się w tężni solankowej? Potrzebny jest regulamin

fot. Katarzyna Pachelska

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon