Głosowanie internautów potrwa do końca sierpnia, na stronie npp.slaskie.pl. Każdy może przyznać punkty trzem wybranym miejscom, które uzna za najlepszą przestrzeń publiczną, która w minionym roku powstała w województwie śląskim. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.
- Zgłoszone realizacje sprzyjają wypoczynkowi i integracji społecznej oraz aktywności rodzinnej. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka - sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie – czytamy na stronie konkursu.
Wśród zgłoszony do plebiscytu są zarówno obiekty i przestrzenie przebudowane, jak i zupełnie nowe inwestycje.
Jakie inwestycje z Chorzowa zgłoszono do konkursu?
Do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną zgłoszono trzy ubiegłoroczne inwestycje z Chorzowa. Pierwsza z nich to „Modernizacja i rozbudowa zabytkowego budynku szpitala – Pawilon nr 1 w Zespole Szpitali Miejskich”.
- Rozbudowa zabytkowego budynku umożliwiła dostosowanie obiektu do obowiązujących wymagań i przepisów oraz zastosowanie nowoczesnych technologii medycznych – czytamy w konkursowym zgłoszeniu.
Kolejne chorzowskie zgłoszenie to „Rewitalizacja Rynku w Chorzowie”. Inwestycja rozpoczęła się w 2017 r., a nowy rynek uroczyście otwarto w czerwcu ubiegłego roku.
- Głównym celem rewitalizacji Rynku w Chorzowie było wykreowanie w centrum miasta nowej, przyjaznej przestrzeni miejskiej, będącej przedmiotem dumy mieszkańców i narzędziem integracji chorzowian. Centrotwórczy charakter tego miejsca jest niezwykle istotny z punktu widzenia lokalnej społeczności – obszar Rynku wraz otuliną stanowi bowiem obszar rewitalizacji miasta, wymagający przemian zarówno w sferze przestrzennej, jak i społeczno-gospodarczej – napisano na stronie plebiscytu.
Ostatnia ze zgłoszonych inwestycji to „Strefa Aktywności w Chorzowie”, czyli wielofunkcyjny skwer na terenie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych przy ul. 75 Pułku Piechoty.
- Na wyznaczonym obszarze opracowania zaproponowano betonową płaszczyznę placu, sperforowaną zróżnicowanym programem użytkowym w który wpisują się miejsca rekreacji dla studentów, urządzenia zabawowo- rekreacyjne dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych, urządzenia fitness, indywidualnie projektowane elementy małej architektury oraz zieleńce, których część jest możliwa do zagospodarowania przez seniorów – napisano w zgłoszeniu.
Zgłoszone realizacje zostaną także ocenione przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach NPP 2020 i Architektura Roku odbędzie się jesienią, w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.
fot. npp.slaskie.pl