Henryk Poddębski, autor zdjęć przedwojennego Chorzowa, urodził się w 1890 r. w Chrząstowie (dziś dzielnicy Koniecpola), więc na Górny Śląsk nie miał daleko. Jednak jeszcze jako dziecko przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie później m.in. prowadził swój własny zakład fotograficzny.
Poddębski był członkiem Polskiego Towarszystwa Krajoznawczego, w którym pełnił funkcję sekretarza w komisji fotograficznej. Zajmował się przede wszystkim fotografią dokumentalna, krajoznawczą i pejzażową. W okresie międzywojennym był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu. Miał dobre oko i najlepszy sprzęt.
Chorzów w obiektywie Henryka Poddębskiego
W latach 20. i 30. XX wieku odbył z apartem fotograficznym wiele podróży po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy miast i wsi oraz codzienne życie ludzi. Odwiedził m.in. Galicję, Karpaty, Kujawy, Mazury, Wiekopolskę, Podole czy Wołyń oraz Górny Śląsk.
Po jednej ze swoich wypraw na Górny Śląsk w drugiej połowie lat 30. XX wieku pozostawił m.in. serię zdjęć z Chorzowa. Są na nich m.in. ratusz, huta (wówczas Piłsudskiego), ówczesna szkoła handlowa, szkoła im. Juliusza Ligonia czy chorzowskie kościoły. Zapraszamy na fotograficzną podróż do przeszłości.