W pierwszym tygodniu ferii (od wtorku 15 lutego do piątku 18 lutego) zaplanowano przede wszystkim warsztaty dla najmłodszych, które będą się odbywać w galerii na parterze budynku administracyjnego skansenu.
- Z kolei drugi tydzień wypełniony będzie zabawami i atrakcjami odbywającymi się w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.
Warsztaty w skansenie – od 15 do 18 lutego
Pierwsze etnowarsztaty, we wtorek 15 lutego, to „Zamaskowani”. Z przygotowanych materiałów plastycznych – tektury, farby, filcu, brokatu, wstążek – dzieci wykonają dla siebie maskę w wybranym wzorze: dziada, diabła albo niedźwiedzia. Przy okazji zapoznają się z obrzędami praktykowanymi niegdyś w karnawale.
Środa, 16 lutego, to warsztaty pt. „Poduszki w stylu etno”, a ich uczestnicy stworzą swoją puchową wersję szkoły z Wapienicy (to jeden z obiektów znajdujących się w skansenie). Każdy otrzyma wykonaną z tkaniny bazę w kształcie chałupy, którą własnoręcznie ozdobi elementami z filcu i sznurka, a następnie odpowiednio uformuje do kształtu poduszki. Całość zostanie zszyta na maszynie przez prowadzącą warsztaty pracownicę muzeum.
Kolejne warsztaty, zaplanowane na środę 17 lutego, to „Magia wosku” i tego dnia dzieci samodzielnie wykonają świece. Otrzymają słoiki, które – z pomocą prowadzących – wypełnią naturalnym woskiem, a następnie uzupełnią suszonymi kwiatami.
- Stworzone świece będą wspaniałą pamiątką, którą zabiorą ze sobą do domów – podkreślają w skansenie.
Pierwszy tydzień „Etnoferii w skansenie” zakończy się warsztatami pt. „Chodź, namaluj swój strach” (piątek, 18 lutego). Zajęcia rozpoczną się od wspólnego czytania opowieści o dawnych wierzeniach ludowych i strachach: południcy, utopcu, czarownicy czy zmorze. Następnie dzieci swoje wyobrażenia tych postaci uwiecznią na płutnie.
Zaplanowane na pierwszy tydzień ferii zajęcia będą się rozpoczynały o godz. 11.00 i potrwają około dwóch godzin. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne w warsztatach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 15 osób. Koszt uczestnictwa w zajęciach to 25 zł za osobę za każdy warsztat, a dla opiekunów zgodnie z cennikiem muzeum. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 32 241 07 18 wew. 204.
Drugi tydzień ferii w skansenie to zajęcia w terenie
Na drugi tydzień ferii (od wtorku 22 lutego do piątku 25 lutego) zaplanowano zajęcia w terenie. Codziennie o godz. 11.00 przy wejściu do skansenu czekał będzie przewodnik, który oprowadzi po ekspozycji muzealnej i opowie o drewnianych obiektach wiejskich. Z kolei w godzinach 12.00 – 14.00 przewidziane jest ognisko, przy którym będzie się można ogrzać i upiec własny prowiant.
- Jeśli w drugim tygodniu ferii aura będzie sprzyjała zimowym atrakcjom, to zaplanowano zabawy i animacje takie, jak: rzut śnieżkami do celu, wyścig na sankach czy stawianie najwyższego bałwana. Będzie też można wypożyczyć sanki, wpłacając kaucję w kasie muzeum – dodają w skansenie
Co jeśli zabraknie śniegu? Wtedy w chorzowskim skansenie zorganizowane zostaną m.in. podchody z poszukiwaniem tajemniczego przedmiotu ukrytego w jednej z chałup.