Nagroda główna dla Muzeum Hutnictwa
Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowane jest dopiero na jesień tego roku, ale placówka została już wyróżniona za działania w roku ubiegłym. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2020 r. Kapituła konkursu przyznała chorzowskiemu muzeum główną nagrodę (10 tys. zł) w kategorii DOKONANIA Z ZAKRESU INICJATYW EDUKACYJNYCH ORAZ POPULARYZACJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO za projekt „Mów mi huto”.
To unikatowy w skali regionu projekt, który dokumentuje i upowszechnia niematerialne dziedzictwo hutnicze Górnego Śląska. Efektem działań jest powstanie ponad 120 filmów, będących zapisem rozmów z ponad 30 pracownikami i pracownicami hut w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach czy Katowicach. Znaczna część tych filmów znajdzie się na wystawie stałej chorzowskiego muzeum pod nazwą „Królestwo Żelaza”. Każdy ze zwiedzających będzie się mógł więc dowiedzieć, jak wyglądało życie hutnika.
- Barwne, emocjonalne, a nade wszystko osobiste relacje pracowników są skarbnicą wiedzy i pamięci o naszym regionie. Opowieści pracowników nadają maszynom oraz obiektom ludzki wymiar, tożsamość, koloryt, autentyczność. To ich stawiamy w centrum zainteresowania, oddając tym samym hołd trudom ich pracy. Kluczowy dla nas transfer pamięci następuje tu i teraz – jako realna odpowiedź na konkretny deficyt w obszarze zachowania niematerialnego dziedzictwa hutniczego. Dlatego też otrzymane środki w wysokości 10 000 zł planujemy przeznaczyć na kontynuację działań dokumentujących relacje pracowników – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.
Trzy wyróżnienia dla skansenu
Trzy wyróżnienia trafiły także do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W kategorii PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE za publikacje „Dusza starego domu” Zofii Przeliorz oraz „Monografia zbiorowa Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty” pod redakcją naukową Barbary Papaj. W kategorii DOKONANIA Z ZAKRESU KONSERWACJI chorzowski skansen wyróżniono za konserwację przenośnego pieca żeliwnego.