Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH) to międzynarodowe stowarzyszenie, które tworzy największą w Europie sieć zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Jest to także jeden 38 Europejskich Szlaków Kulturowych. Włączenie do tej sieci Muzeum Hutnictwa oznacza, że dostrzeżono potencjał powstającej w Chorzowie instytucji.
Pomysł utworzenie w Chorzowie muzeum, które będzie przypominało o hutniczym dziedzictwie miasta pojawił się już osiem lat temu. Jego budowa rozpoczęła się w 2018 r. i – według informacji chorzowskiego Urzędu Miasta – będzie dostępne dla zwiedzających w przyszłym roku. Jego koszt to 32 mln zł, z czego 15 mln zł to unijne dofinansowanie.
Chorzowskie Muzeum Hutnictwa to będzie pierwsza taka instytucja w Polsce
Według władz miasta Muzeum Hutnictwa będzie pierwszą tej skali instytucją w Polsce, opowiadającą o historii hutnictwa żelaza i jednocześnie przemysłowym dziedzictwie Chorzowa. Pierwotna nazwa miasta to Królewska Huta (Chorzów, obecnie Chorzów Stary, to była sąsiadująca z miastem wieś), a dzisiejsza dzielnica Batory nazywała się w pewnym okresie Hutą Bismarcka.
Siedzibą muzeum będzie odnowiony budynek dawnej elektrowni Huty Królewskiej. Poza zabytkowymi maszynami, zdjęciami czy pamiątkami, znajdą się na niej filmy, w których byli hutnicy i hutniczki opowiedzą o swojej pracy. W ramach akcji „Mów mi huto” zgłosiło się ponad 30 osób.
- W sierpniu i wrześniu planujemy przystąpić do nagrywania wywiadów filmowych. Filmy te trafią na wystawę stałą, gdzie zwiedzający dzięki utrwalonym opowieściom poznać będą mogli trudy i sekrety pracy w hucie - tłumaczy Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).
Muzeum zaprasza także na chorzowski rynek, gdzie 18 lipca odbędzie się m.in. zbiórka pamiątek hutniczych.
Przynależność do ERIH to prestiż i promocja Muzeum Hutnictwa
ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Zrzesza atrakcje tego typu, położone m.in. na kilkudziesięciu regionalnych turystycznych szlakach przemysłowych, głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Przynależność do ERIH daje przede wszystkim korzyści z punktu widzenia prestiżowego i promocyjnego - informacje o jego obiektach znajdują się bowiem w najważniejszych podobnych miejscach w Europie.
Główny szlak ERIH składa się z punktów kotwicznych, część z nich jest w Polsce. Są to: Exploseum w Bydgoszczy (poświęcone technice wojennej), Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Manufaktura w Łodzi (poświęcona włókiennictwu), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Browaru Żywiec oraz Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu).
W ramach projektu ERIH funkcjonują też szlaki regionalne, rozchodzące się z punktów kotwicznych; w Polsce jest to grupujący ponad 40 obiektów Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
źródło: PAP, UM Chorzów, fot. Muzeum Hutnictwa