Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa konkurs Zabytek Zadbany ma na celu promocję właściwej opieki na zabytkami. - Prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków – wymieniają w instytucie. Konkurs prowadzony jest w sześciu kategoriach:
- A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
- B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
- C. Adaptacja obiektów zabytkowych
- D. Architektura i budownictwo drewniane
- E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
- F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 100 obiektów, z czego 88 przeszło pozytywną ocenę formalną. Wśród nich jest Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, które zgłoszono w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”.
Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery maksymalnie obiekty, spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, a trzy pozostałe wyróżnienia. W kategorii specjalnej wskazuje jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata.
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki są prezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.
Muzeum Hutnictwa powstało w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej
Chorzowskie Muzeum Hutnictwa powstało w dawnej elektrowni Huty Królewskiej, która została zbudowana w 1895 roku. W 2010 roku zabytkową halę kupił samorząd Chorzowa i pojawił się pomysł, by w tym miejscu powstało pierwsze takiej skali muzeum hutnictwa żelaza w Polsce. Hala została zabezpieczona i przeprowadzono także remont dachu, a na początku 2019 r. rozpoczęła się jej przebudowa.
Muzeum Hutnictwa otwarto w listopadzie 2021 roku. Jego główną część stanowi wystawa stała „Królestwo Żelaza”. Można tam oglądać m.in. siedem wielkich hutniczych maszyn, takich jak: zespół walcowniczy z 1874, młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna. Bohaterami wystawy są także byli pracownicy chorzowskich hut, którzy wzięli udział w projekcie „Mów mi huto”.
Może Cię zainteresować: