Chorzowskie projekty w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Rozpoczęło się głosowanie w ramach VI edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród 62 zadań dopuszczonych do głosowania są projekty związane z Chorzowem.

fot. Śląski Ogród Zoologiczny
Slaskie zoo koty argentynskie

Głosowanie w ramach VI edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się 19 sierpnia i potrwa do 9 września 2024 r. Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie ebo.slaskie.pl oraz papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny (w Chorzowie można to zrobić w dwóch miejscach: Teatrze Rozrywki i Planetarium Śląskim). Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa.

- Inwestycje realizowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego to w praktyce pozytywne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości – w dzielnicach, na ulicach, a nawet podwórkach. W szóstej już edycji tego ważnego przedsięwzięcia Mieszkańcy złożyli 81 propozycji zadań, które ich zdaniem powinny być zrealizowane w 2025 roku, a 62 zadania zostały dopuszczone do głosowania. W tym roku dominowały zadania o charakterze prozdrowotnym, dużym zainteresowaniem cieszyły się również zadania z zakresu sportu i kultury. Czas wybrać te najlepsze. Zapraszam do głosowania! - zachęca marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Wśród 62 zadań dopuszczonych do głosowania znalazły się także projekty bezpośrednio związane z Chorzowem, a konkretnie ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym i Parkiem Śląskim:

Woliera dla kotów argentyńskich w Śląskim Zoo - Prisca i Messi w nowym domu

Prisca oraz Messi to para kotów argentyńskich przebywających w Śląskim Zoo. Budowa nowej woliery ekspozycyjnej połączonej tunelem nad alejką i głowami odwiedzających Śląskie Zoo z budynkiem, w którym przebywają obecnie sajmirki pozwoli poprawić dobrostan osobników oraz zapewnić im całoroczne, stałe miejsce przebywania. Odwiedzający Śląski Ogród Zoologiczny będą mogli obserwować oraz poznać biologię, ekologię oraz behawior tych ciekawych kotów. Koty argentyńskie są gatunkiem objętym europejskim programem hodowlanym (EEP) w ramach EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów), której Śląski Ogród Zoologiczny jest pełnoprawnym członkiem.

Szacunkowy koszt: 156 208 zł

100 stojaków rowerowych dla Parku Śląskiego

Montaż 100 stojaków rowerowych na terenie Parku Śl. w lokalizacjach takich jak: 1. Przy parkingu Górnośląskiego Parku Etnograficznego 2. Przy głównym wejściu do Kapelusza 3. Przed wejściem do baru Hawai 4. Przy kanale regatowym w miejscu niezwężającym przejazdu promenadą Ziętka 5. Przy wejściu bocznym do ZOO (od ul. Dojazdowej) 6. Przy Łabędziarni obok stawu Hutnik 7. Przy restauracji Łania 8. Przy Dworku Parkowym 9. Przy Villi Gardena 10. Przy Browarze Przystań 11. Przy Kręgach Tanecznych 12. Przy WC na al. Harcerskiej 13. Przy barze Oaza 14. Przy wejściu głównym do ZOO 15. Przy kortach tenisowych 16. Przy różanym sercu przy promenadzie Zakłada się, że stojaki rowerowe będą typu odwrócone U, zgodne ze standardami rowerowymi GZM oraz tożsame z montowanymi w ostatnich latach na terenie Parku. Tam, gdzie będzie to konieczne zakłada się utwardzenie terenu (np. kostką brukową lub geokratą).

Szacunkowy koszt: 87 573 zł

Plac zabaw w Parku Śląskim

Plac zabaw w Parku Śląskim będzie zajmował powierzchnię ok. 1200 m2, będzie ogólnodostępny, ogrodzony, przystosowany do pobytu osób ze szczególnymi potrzebami. Powstanie w sąsiedztwie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Na dzieci będą czekały atrakcje, których we wschodniej części Parku Śląskiego brakuje. W ramach projektu zostanie wykonany ogrodzony plac zabaw z urządzeniami: linearium, karuzela integracyjna, trampoliny, huśtawki. Nie zabraknie również piaskownicy czy zjeżdżalni. Uwagę zwrócą również urządzenia balansujące. Zostanie również wykonana ścieżka z nawierzchni mineralno - żywiczej typu ecoway. Proponowany teren pod plac zabaw zostanie wyrównany i zagospodarowany, zostanie zrewitalizowana zieleń i będą wykonane nowe nasadzenia. Całość będzie wkomponowana w otoczenie istniejącego drzewostanu, który będzie dodatkowo stanowił formę naturalnego zacienienia placu.

Szacunkowy koszt: 991 000 zł

Gra planszowa o Parku Śląskim

W projekcie zostanie wykonanych i zakupionych około 100 sztuk gier planszowych o Parku Śląskim. Stworzenie gry będzie miało na celu rozpowszechnianie wiedzy o najważniejszych obiektach, przestrzeniach oraz wartościach kulturowych, historycznych i przyrodniczych Parku Śląskiego. W ramach zadania zostaną zorganizowane również spotkania planszówkowe - Wydarzenia dla odwiedzających. Zorganizowanych zostanie dziesięć spotkań z grami planszowymi odbywających się na terenie Parku Śląskiego. Kilkugodzinne spotkania będą polegały na prezentacji gry i jej zasad oraz wspólnej grze. Będzie to okazja do poznania się, wspólnej integracji oraz dyskusji na różne tematy – w tym ogólne, jak i związane z grami. W spotkaniach będzie brało udział maksymalnie do około 20 osób, ze względu na możliwości infrastrukturalne.

Szacunkowy koszt: 37 000 zł

Poza tym są także m.in. projekty o zasięgu wojewódzkim, które obejmują Chorzów.

Chorzow skansen

Może Cię zainteresować:

Dzień Architektury Drewnianej w chorzowskim skansenie. Zaplanowano bezpłatne wydarzenia

Autor: Redakcja

14/08/2024

Chorzów zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon