Parkowa Kolej Wąskotorowa została uruchomiona w 1957 roku. Początkowo kursowała na odcinku Przystań – Zoo, ale później wydłużono jej trasę do Śląskiego Wesołego Miasteczka i liczyła w sumie 4,2 km. Ta atrakcja od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem gości parku, a w weekendy na trasę wyjeżdżały nawet dwa lub trzy składy. Tak było do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy ograniczono kursy i zamknięto dwa przystanki. W 2011 r. stara wąskotorówka po raz ostatni wyjechała w trasę.
Kolej zamknięto ze względu na zły stan techniczny. Stare torowisko trzeba było rozebrać, ale podjęto decyzję o odbudowie wąskotorówki. W 2014 r. odtworzono pierwszy odcinek między Śląskim Wesołym Miasteczkiem i Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Rok później miał zostać wyremontowany kolejny – między zoo a Planetarium Śląskim, a w 2016 r. planowano uruchomić ostatni odcinek, między planetarium a stacją Przystań. Z tych planów nic nie wyszło, a od 2017 r. kolejka znów jest nieczynna.
Wąskotorówki nie będzie. W Parku Śląskim ma być zerowa emisja spalin
W ramach projektu modernizacji Parku Śląskiego wraca część jego dawnych atrakcji, a inne są odnawiane. Obecnie trwa odbudowa drugiego odcinka Kolei Linowej „Elka”. Podpisano już także umowę na modernizację Kanału Regatowego, a w planach jest także budowa nowej „Fali”. Wielu chciałoby także powrotu Parkowej Kolei Wąskotorowej. Na to jednak nie ma co liczyć, co w rozmowie z portalem CHORZOWSKI.PL potwierdził marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.
- Przyjmujemy kierunek terenu, gdzie emisyjność będzie zerowa, albo bardzo niska. Nie chcemy w Parku Śląskim nadmiernej emisji spalin, a wiadomo, że kolejka w tym klasyczny stylu właśnie z tym by się wiązała. Chcemy, żeby to był teren gdzie można oddychać świeżym i czystym powietrzem, żeby te „zielone płuca Śląska” były rzeczywiście zielone – zaznaczył marszałek Chełstowski.
Marszałek dodał, że także ruch samochodowy w Parku Śląskim będzie jeszcze bardziej ograniczany. Nawet pod nową „Falę” nie będzie można podjechać własnym autem, a planowane jest uruchomienie niskoemisyjnych busów, które będą podwozić na parkowe kąpielisko. Park Śląski - jak dodał Jakub Chełstowski – ma być miejscem ekologicznym.
Może Cię zainteresować: