Tablice w języku śląskim są już przed urzędami w Bytomiu i Świętochłowicach
Pierwszy był Bytom. Tam tablice w języku śląskim stanęły przed wejściem do Urzędu Miejskiego w 2021 r. To efekt petycji mieszkańców, a do pomysłu przychyliły się władze miasta.
- Śląskie tablice są wyrazem demokratyzacji kultury Polski, są wsparciem dla kultury lokalnej, rdzennej śląskiej oraz dla śląskiego dziedzictwa. Demokratyczne społeczeństwo w całości tworzy swoje państwo, w tym jego kulturę. Chcielibyśmy, żeby Bytom swoim charakterem wzbogacał kulturę Polski, a nie był tylko jej odbiorcą lub tylko wykonawcą - podkreślał pomysłodawca Dobromir Kazmierczak.
W Świętochłowicach podobne tablice odsłonięto w piątek, 8 września 2023 r. Informują, że mieści się tam Miejskŏ Rada i Miejski Urzōnd oraz, że urzęduje tam Prezydynt Miasta. Inicjatywa wyszła ze strony Związku Aktywistów Śląskich, a podchwycili ją miejscy urzędnicy.
Co zrobią w Chorzowie? Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali
We wtorek, 12 września 2023 r., chorzowskie koło Ruchu Autonomii Śląska zwróciło się do prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali, z prośbą o wyrażenie zgody na montaż podobnego stojaka z tablicami w języku śląskim przed wejściem do chorzowskiego Urzędu Miasta.
- Już kilkukrotnie zwracaliśmy się z takim wnioskiem, jednak nie otrzymaliśmy zgody ze względu na zabytkowy charakter gmachu. Tym razem chcielibyśmy (na wzór Świętochłowic) zainstalować stojak i na nim umieścić tablice, bez ingerencji w elewację, tym samym unikając niebezpieczeństwa jej ewentualnego uszkodzenia – czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta.
Tablice zamierza sfinansować chorzowskie koło Ruchu Autonomii Śląska, a jego członkowie – licząc na pozytywne rozpatrzenie wniosku – proszą o wskazanie miejsca, w którym mogłyby stanąć. - Zdajemy sobie sprawę, że przed ewentualnym wykonaniem będzie potrzeba akceptacji projektu wyglądu tablic. Projekt dostosujemy tak, aby komponował się z otaczającą architekturą i powagą gmachu urzędu – dodają w RAŚ.
W Świętochłowicach nad składnią językową i analizą projektu pracowała grupa ekspertów, w skład której weszły osoby związane z tworzeniem języka śląskiego: Rafał Adamus, Henryk Jaroszewicz, Artur Czeska i Monika Kassner oraz pracownicy urzędu.
Może Cię zainteresować:
Język śląski w instytucjach kultury. Debata ŚLĄZAGA i Muzeum Hutnictwa odbędzie się 12 kwietnia
Może Cię zainteresować: