Damiana Dąbrowskiego przedstawiać nie trzeba. Tysiące ludzi na Górnym Śląsku rozpoczyna dzień sprawdzając jego prognozę pogody. Od kilku miesięcy ten pogodowy ekspert pracuje w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Prowadzi tam m.in. warsztaty i jest kierownikiem Stacji Meteorologicznej.
Zwiedzanie Stacji Meteorologicznej z Damianem Dąbrowskim
Stacja Meteorologiczna, wraz z ogródkiem meteorologicznym, to część Planetarium Śląskiego na co dzień niedostępna dla zwiedzających. Ale przy okazji 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można tam zajrzeć i to w towarzystwie wyjątkowego przewodnika. Zwiedzanie stacji meteo z Damianem Dąbrowskim to jedna z aukcji chorzowskiego sztabu WOŚP.
- Podczas indywidualnej wycieczki Damian Dąbrowski opowie o znajdujących się przyrządach, sposobach zbierania danych oraz odpowie na wszystkie nurtujące pytania – informują w sztabie.
Termin tej wycieczki zostanie ustalony ze zwycięzcą licytacji. Jednak, żeby wybrać się na takie zwiedzanie trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni. W czwartek, 26 stycznia 2023 r., cena wynosiła 3 tys. zł, a aukcja kończy się w dzień 31. finału WOŚP, czyli w niedzielę, 29 stycznia 2023 r.
31. finał WOŚP. Chcemy wygrać z sepsą!
31. Finał WOŚP zagra pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.
- Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów – informuje WOŚP.
Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego Fundacja WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.
Może Cię zainteresować:
Damian Dąbrowski. Ze świecą szukać lepszego eksperta od pogody. Czytają go miliony ludzi
Może Cię zainteresować: