Dawne szaty liturgiczne. Nowa wystawa w chorzowskim skansenie

W listopadzie w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” można oglądać wyjątkową wystawę z dawnymi szatami liturgicznymi. To niezwykle rzadkie eksponaty pochodzące głównie z lat 30. i 40. ubiegłego wieku.

Dawne, żałobne szaty liturgiczne będą prezentowane od 2 do 30 listopada 2022 r. w zabytkowym kościele z Nieboczów w chorzowskim skansenie. Wśród eksponatów znalazły się m.in. tzw. ornaty skrzypcowe wykorzystywane podczas mszy św. żałobnej, dalmatyka (szata liturgiczną diakona), mszały pogrzebowe oraz krzyż procesyjny używany w ostatniej drodze zmarłego.

Inspiracją do powstania tej ekspozycji jest charakter katolickich świąt przypadających na początek listopada – Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk wczesnośredniowiecznych mnichów. W 998 r. Odylon, opat Benedyktynów z Cluny, wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.

Na wystawie w skansenie są rzadko używane szaty liturgiczne

– Podczas jesiennych spacerów warto zajrzeć do skansenu, gdzie w wyjątkowym klimacie i przystępnej dla każdego formie przedstawiamy najważniejsze aspekty życia dawnej wsi. To naturalne, że sięgamy po tematy związane z przemijaniem, zmianą, która wprost odnosi się do samego cyklu natury oraz sfery duchowej. Szaty liturgiczne, znajdujące się na ekspozycji rzadko są używane i mało która parafia posiada je w swoich zbiorach. Przykładem jest manipularz czyli mała stuła zakładana dawniej na rękę. Na uwagę zasługują także bogato zdobione ornaty o niespotykanym kroju – informuje Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Wszystkie przedmioty zgromadzone w ramach nowej ekspozycji zostały wypożyczone ze zbiorów parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach oraz prywatnej kolekcji ks. Tomasza Brola z parafii św. Franciszka w Zabrzu.

Ruch na Hucie

Może Cię zainteresować:

Ruch na Hucie. Wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Hutnictwa

Autor: Maciej Poloczek

31/10/2022

Watershow

Może Cię zainteresować:

Welcome to Waterland, czyli wodny cyrk w Parku Śląskim

Autor: Redakcja

28/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon