Derby śląska I ligi – Ruch Chorzów vs GKS Katowice – zapowiedź meczu na szczycie

Ruch Chorzów radzi sobie w tym sezonie znakomicie, nie opuszczając czołówki tabeli I ligi. Jeden z najważniejszych sprawdzianów dla chorzowian jednak dopiero przed nimi. 29 października w Chorzowie odbędzie się mecz na szczycie i debry Śląska, kiedy to Ruch podejmie u siebie GKS Katowice, jednego ze swoich największych rywali. Szykuje się prawdziwa piłkarska bitwa. Miłośnicy piłki nożnej w Chorzowie, na Śląsku, ale i w całej Polsce zacierają ręce na tę ucztę dla kibica. Zapraszamy do kibicowania i trzymamy kciuki za naszą lokalną drużynę!

Ruch chorzow foto

Duma Śląska

Ruch Chorzów jest klubem piłkarskim, powstałym 20.04.1920 roku w Hajdukach Wielkich, dziś będący dzielnicą Chorzowa – Batory. Od bieżącego sezonu, Ruch występuje w I lidze. Największe sukcesy w historii klubu z Chorzowa to: czternastokrotne mistrzostwo polski, sześciokrotne wicemistrzostwo, trzykrotny triumf w Pucharze Polski, ćwierćfinał Ligi Mistrzów (wtedy zwanej Pucharem Europy) oraz Ligi Europy (Pucharu UEFA), a także finał Pucharu Intertoto UEFA. Ruch Chorzów jako jedyny klub uczestniczył też w każdym sezonie ekstraklasy, aż do sezonu 1986/87. W tak zwanej tabeli wszechczasów do połowy lat 90-tych prowadził, obecnie znajduje się w nim na trzecim miejscu. Natomiast w łącznej klasyfikacji medali Mistrzostw Polski w piłce nożnej zajmuje drugie miejsce. Ruch Chorzów jest także pierwszym mistrzem Górnego Śląska w historii oficjalnych rozgrywek PZPN. Jako pierwszy klub z Górnego Śląska zdobył Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Ruch Chorzów był także pierwszym polskim klubem piłkarskim notowanym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest nazywany „synonimem śląskości” lub „najbardziej śląskim ze śląskich klubów”. Na stadionowym maszcie powiewa górnośląska flaga, a maskotką klubu jest orzeł Adler, który mówi wyłącznie posługując się śląską gwarą i jest stylizowany na złotego orła z godła Górnego Śląska. W sklepie kibica królują górnośląskie symbole, a w mediach społecznościowych Ruch oznacza swoje posty hasztagiem #MySomRuch (Jesteśmy Ruch).

Nasi rywale

Kibice Ruchu Chorzów i GKS Katowice, mówiąc łagodnie, nie przepadają za sobą. To obecnie jedna z najgorętszych i najbardziej zaciętych rywalizacji w I lidze, co mocno podkręca emocje towarzyszące spotkaniu, nie tylko te związane z kibicowaniem, ale także obstawianiem wyniku meczu w bukmacherskich zakładach sportowych, takich jak Forbet aplikacja. Pozwala to połączyć dwie rozrywki sportowe w jednym i dodaje rywalizacji swoistego smaczku. Obie drużyny spotkały się do tej pory aż 54 razy, głównie na szczeblu Ekstraklasy. Remisowały 24 razy, 15 razy wygrywał Ruch Chorzów i dokładnie tyle samo zwycięstw zanotował GKS. Nadchodzące spotkanie ma więc dodatkową symbolikę, jako że bilans pojedynków bezpośrednich jest aktualnie na remis. Derby Śląska to jedna z największych rywalizacji w polskich świecie piłkarskim i najważniejszych sportowych wydarzeń w naszym kraju.

My Som Ruch

15 lipca 2015 roku, Dnia Śląskiej Flagi, Ruch Chorzów pokazał nowe stroje wyjazdowe; żółta koszulka i getry oraz niebieskie szorty to ścisłe nawiązanie do flagi Górnego Śląska, podkreślające śląskość klubu. Stroje zadebiutowały z okazji 80-lecia stadionu, miały rękawy zdobione herbem województwa śląskiego, natomiast komentarz do meczu był cały po śląsku. Rok później trykoty piłkarzy Ruchu zdobiło duże godło Górnego Śląska wraz z napisem „Górny Śląsk”. Początkowo stroje te były zaplanowane wyłącznie na mecz otwarcia sezonu, po którym trafiły na aukcje charytatywne, ale dzięki licznym prośbom kibiców oraz aprobacie zwycięzców tych aukcji, od 13 kolejki ligowej wznowiono koszulki z nadrukowanym godłem, w których grano już do końca sezonu. 23 kwietnia 2022 roku, w spotkaniu przeciwko Raduni Stężyca, kapitan Ruchu Chorzów – Tomasz Foszmańczyk – pierwszy raz w historii klubu założył opaskę z flaga Górnego Śląska. Niebiescy chcieli tak podkreślić swój rodowód klubowy. Dlatego też ich motto brzmi „Legenda bez końca”, a pisze się ona na naszych oczach.

„Legenda bez końca”

Początki tej legendy miały miejsce 20.04.1920 r. w Wielkich Hajdukach, gdzie w czerwonym pokoju Domu Związkowego (teraz Miejski Dom Kultury Batory), zebrało się 40 osób na spotkaniu założycielskim klubu sportowego. Pierwszym prezesem został wybrany nauczyciel Paweł Koppe, a za barwy klubowe przyjęto niebieski i biały, jako że wtedy były to tradycyjne barwy Górnego Śląska, nie jak teraz niebieski i żółty. Powszechnie klub był nazywany Niebieskimi i był pierwszym śląskim klubem powstałym z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego. Przynależność do niego oznaczała opowiedzenie się za polskością Śląska, więc miał charakter nie tylko sportowy, ale też patriotyczny. Nazwa nawiązywała do ruchu narodowo-wyzwoleńczego, rozwijającego się wówczas w tamtym regionie. Gdy padła więc propozycja nazwy Ruch, przyjęto ją jednogłośnie i entuzjastycznie. Pozostała ona do dziś.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon