Droniada w Parku Śląskim. Cztery dni z bezzałogowcami

W czwartek, 1 czerwca 2023 r. w Parku Śląskim wystartowała Droniada, czyli poligon systemów bezzałogowych i konkurs dla zespołów akademickich w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów. W tym roku jest to jubileuszowa 10. edycja tej imprezy, która potrwa do niedzieli.

Droniada to technologiczny poligon dla bezzałogowców. Wydarzenie jest organizowane z myślą o uczelniach wyższych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, samorządach oraz firmach zajmujących się technologiami bezzałogowymi. Jubileuszowa 10. edycja Droniady potrwa w Parku Śląskim od 1 do 4 czerwca 2023 r., a wydarzenie podzielone jest na trzy części:

  • Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (konkurs technologiczny)
  • Droniada Tech by Politechnika Śląska (konferencja o AI w dronach i robotyce)
  • Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM (pokazy i warsztaty dronowe).

Konkurs dla bezzałogowców

W tym roku części konkursowej patronuje Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, a rywalizacja będzie się odbywać na Polach Marsowych w Parku Śląskim i lotnisku Katowice-Muchowiec, przez cały czas trwania Droniady. Konkurs organizowany jest w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych.

- Uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym). Ponadto ci, co startują w konkurencjach cyfrowych muszą zaprezentować się obowiązkowo w konkurencji Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego, natomiast zawodnicy konkurencji analogowej przejść szybki sprawdzian podstawowych umiejętności pilota – informuje Aneta Miler z Parku Śląskiego.

Na Polach Marsowych w Parku Śląskim uczestnicy konkursu będą rywalizować w dyscyplinach: „Drzewo życia”, „Rurociąg”, „Intruz” oraz „Fly to Rescue Challenge”, a na lotnisku Aeroklubu Śląskiego Katowice-Muchowiec w „Sztafecie”. Dla najlepszych będą nagrody, w tym płatne staże i nagrody finansowe.

Konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska pod hasłem „AI w dronach i robotyce” odbędzie się 1 i 2 czerwca 2023 r. w Planetarium Śląskim. Będzie dotyczyła m.in.: rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście zastosowań militarnych i cywilnych, wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją w gospodarce i społeczeństwie czy polskiego rynku dronowego. Zaplanowano także sesje specjalne poświęcone innowacjom i przemysłowi przyszłości w woj. śląskim, przygotowaniu samorządów do U-Space, czyli planu zarządzania ruchem dronów na małych wysokościach oraz całemu ekosystemowi Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP).

Finałem tegorocznej Droniady będą wystawa i pokazy Droniada Expo & Kids, które odbędą się w niedzielę, 4 czerwca, w godz. 13.00 – 17.45 na Polach Marsowych w Parku Śląskim. W programie m.in. prezentacje dronów i robotów, konkursy dla dzieci i dorosłych, gra terenowa „Co widać z nieba” i Wielki Test Metropolitalny.

Głównym organizatorem 10. Droniady jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorami są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Politechnika Śląska, Park Śląski i Planetarium Śląskie oraz Aeroklub Śląski, zarządzający lotniskiem Katowice – Muchowiec.

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie z nagrodą architektoniczną tygodnika Polityka. "Jak laboratorium szalonego profesora"

Autor: Redakcja

30/05/2023

Naukowy Dzień Dziecka na Stadionie Śląskim

Może Cię zainteresować:

Naukowy Dzień Dziecka na Stadionie Śląskim. Zaplanowano wiele atrakcji

Autor: Redakcja

31/05/2023

Elka znów stanęła Atrakcja Parku Śląskiego nieczynna do odwołania

Może Cię zainteresować:

„Elka” znów stanęła. Atrakcja Parku Śląskiego nieczynna do odwołania

Autor: Maciej Poloczek

30/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon