- Teraz możemy powiedzieć, że modernizacja planetarium została zamknięta, bo także obserwatorium zostało wprowadzone w XXI wiek. Zyskaliśmy dwa nowe narzędzia, które posłużą edukacji, popularyzacji wiedzy, ale także zadaniom naukowym, które chcemy tu rozwijać. - przyznaje dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta.
Mowa o zainstalowanym pod kopułą obserwatorium astronomicznego nowoczesnym teleskopie, który zastąpił refraktor, działający od 1955 roku. PlaneWave CDK700 ze zwierciadłem o średnicy 70 centymetrów jest jednym z największych tego typu urządzeń działających w kraju. Posiada kamerę astronomiczną FLI Kepler KL4040 oraz zestaw filtrów i okularów do wizualnych obserwacji. Urządzenie ma służyć do obserwacji przeglądowych, które uzupełniają obserwacje kosmicznych teleskopów takich jak GAIA. Nowy sprzęt pomoże także w obserwacji gwiazd zmiennych, komet czy asteroid. PlaneWave może wykonywać także zdjęcia galaktyk, mgławic oraz gromad.
Drugim z urządzeń, o które wzbogaciło się Planetarium Śląskie jest radioteleskop Primalucelab Spider 500A, o 5 metrowej średnicy czaszy anteny. Został on zainstalowany w sąsiedztwie planetarium. Pozwala on na dokładne obserwacje Słońca, Księżyca czy jasnych radioźródeł. Jest także w stanie wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej. Do jego zadań codziennych będzie należało prowadzenie obserwacji Słońca. Wszystko dzięki możliwości badania korelacji docierającego z niego promieniowania radiowego z aktywnością wizualną Słońca. To specjalny instrument astronomiczny, który jest w stanie dokonywać obserwacji zarówno w dzień i w nocy, nawet podczas zachmurzenia.
Dwa nowe urządzenia, które działają już w Planetarium Śląskim kosztowały 3 489 000 złotych. Całość inwestycji została sfinansowana z budżetu Województwa Śląskiego.