Dzień św. Floriana ma w Chorzowie wiele wymiarów. Św. Florian jest bowiem nie tylko patronem hutników czy strażaków, ale także patronem miasta. Z tej okazji w sobotę, 4 maja 2024 r., chorzowskie Muzeum Hutnictwa po raz kolejny organizuje FLORIANFEST, czyli rodzinne święto hutnicze. Jak podkreślają w muzeum w tym roku impreza zyska wymiar ogólnopolski, bo inicjatywa jest częścią starań o wpis tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
- FLORIANFEST wpisał się już na stałe w chorzowski kalendarz wydarzeń. Dziś nikogo już nie dziwią hutnicze flagi powiewające w pierwszych dniach maja na głównych ulicach Chorzowa, a jeszcze niedawno wywoływały zaskoczenie. To cieszy, bo jest dowodem na znaczenie hutniczych tradycji i przemysłowego rodowodu miasta. Tym razem będziemy świętować w oczekiwaniu na wpis tradycji hutniczych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego z nadzieją, że kolejny Dzień Hutnika będzie już odbywał się w ramach tego prestiżowego wpisu. Hutnicze dziedzictwo ma ogromny wspólnotowy potencjał. 4 maja serce tej wspólnoty będzie mocno biło w Chorzowie – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.
Pochód Ludzi Ognia przez Chorzów Batory
Tegoroczne obchody Dnia Hutnika w Chorzowie rozpocznie Pochód Ludzi Ognia, który przejdzie przez dzielnicę Batory przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Huty Łabędy. Wezmą w nim udział delegacje hut stali, koksowni, cechów kominiarskich, straży pożarnej, a więc wszystkich profesji, którym patronuje św. Florian, a także przedstawiciele branżowych związków zawodowych, środowiska akademickiego i chorzowskich szkół.
Przemarsz wyruszy o godz. 11.00 ze Skweru im. rotmistrza Pileckiego, przy ul. Batorego i zakończy się przed figurą św. Floriana, która znajduje się przy budynku dyrekcji Huty Batory, przy ul. Dyrekcyjnej. W ubiegłym roku pochód wyglądał tak: Po raz pierwszy w Chorzowie - Pochód Ludzi Ognia. Zobaczcie jak się prezentowali.
Blisko 70 wydarzeń na FLORIANFEŚCIE w Chorzowie
FLORIANFEST w Muzeum Hutnictwa rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz. 20.00. Zaplanowano blisko 70 wydarzeń, a świętowanie rozpocznie się od Biesiady Hutniczej z koncertową orkiestrą dętą – Power of Winds. W strefie warsztatowej Kuźnia Talentów rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w warsztatach z robotyki i programowania, chemicznych, odlewania aluminium czy szycia hutniczych przytulanek. Warszaty i inne atrakcje zaplanowano także w Radośniku, czyli hutnicznym ogrodzie społecznym.
- Szczególnie ciekawie zapowiada się survival hutniczy pn. FAJERMAGEDDON, podczas którego siódme poty z uczestników wytopi ArcelorMittal Poland S.A. Wszyscy chętni, którzy chcieliby zgłębić tajniki „śląskiego brydża” po raz pierwszy w ramach FLORIANFESTU będą mogli wziąć udział w turnieju skata przy współorganizacji z Walcownią Blach Batory – zaznaczają w chorzowskim muzeum.
Muzeum zaprasza też na wandry, czyli spacery tematyczne. Będzie można zwiedzić tereny byłej Huty Kościuszko, Kolonię Kalidego, kościół Elżbiety, kościół im. Lutra, parafię św. Antoniego z Padwy oraz parafię św. Jadwigi w Chorzowie. Po wystawie stałej „Królestwo Żelaza” oprowadzać będą byli hutnicy i hutniczki, a na rodziny z dziećmi czekać będzie Przetopek, czyli hutnicza maskotka. Imprezę zakończy spektakl „Hutnicze love story” w wykonaniu Ślōnski Bajarki.
Na FLORIANFEST obowiązuje jeden bilet wstępu: normalny w cenie 10 zł, ulgowy – 7 zł. Dzieci do lat siedmiu korzystają ze wszystkich atrakcji bezpłatnie. Pełny program dostępny jest na stronie interenetowej Muzeum Hutnictwa. Część wydarzeń wymaga wcześniejszej rezerwacji, które przyjmowane są telefonicznie pod numerem 32 704 96 31.
Może Cię zainteresować:
Po raz pierwszy w Chorzowie - Pochód Ludzi Ognia. Zobaczcie jak się prezentowali
Może Cię zainteresować: