Rok 2022 w województwie śląskim jest Rokiem Rzemiosła, więc tegoroczna edycja cyklicznej imprezy w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” będzie wyjątkowa.
- Chcemy przypomnieć rzemiosła i rękodzieła z terenu Śląska i Beskidu, które są unikatowe lub praktycznie niespotykane. W tym celu wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury z Bielska-Białej przygotowaliśmy dla gości naszego muzeum szereg atrakcji – mówi Artur Madaliński, dyrektor chorzowskiego skansenu.
Współpraca z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym cieszy Lesława Werpachowskiego, dyrektora ROK Bielsko-Biała. Podreśla, że to okazja, by jako sąsiedzi z województwa lepiej się poznać.
- Rok Rzemiosła to więc nie tylko zachęta dla twórców i rzemieślników, aby pokazywali to co najciekawsze, ale także dla instytucji kultury, choćby takich jak nasze, aby szukały możliwości włączenia się w sprawy rozwoju naszego regionu - zaznacza dyrektor Werpachowski.
Będą pokazy i warsztaty tematyczne
Tegoroczna edycja plenerowej imprezy obfitować będzie w różnego rodzaju pokazy i warsztaty tematyczne. Goście chorzowskiego skansenu będą mogli spróbować swoich sił m.in. w: powroźnictwie, ciesielstwie, kowalstwie, tkactwie czy garncarstwie.
- Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a serowar pokaże i opowie jak powstają tradycyjne bundz i oscypki. Będzie można spróbować swoich sił w praniu na tarze czy wspólnie z artystą z Beskidu wykonać drewnianą zabawkę ludową – dodaje Marcin Gaweł ze skansenu.
Na plenerowej scenie wystąpią: Kapela Cóż To, Grupa Śpiewacza Sójki oraz grupa Jaworki z Łękawicy. Ze sceny zejdą także do zagród na terenie skansenu, gdzie także dają koncerty. Imprezę poprowadzą Anna Musiał i Marek Szołtysek, którzy będą mówić o dawnych rzemiosłach, tradycyjnym młynarstwie i serowarstwie oraz powstawaniu pasterskich instrumentów muzycznych.