Głównym celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez regionalny sejmik. Zakłada on poprawę jakości powietrza, a w konsekwencji ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie i życie mieszkańców województwa. W ramach tego projektu za kilka tygodni w Chorzowie będzie można skorzystać ze wsparcia ekodoradcy – informują w chorzowskim Urzędzie Miasta.
- Jego praca obejmuje zadania związane ze wsparciem realizacji Programu ochrony powietrza i uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego na poziomie gminnym, m.in. poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła. Ekodoradca będzie świadczył usługi doradcze dla mieszkańców oraz inicjował i koordynował lokalne działania na rzecz poprawy jakości powietrza – czytamy w komunikacie urzędu.
Największy w Europie projekt ochrony powietrza
„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza i obejmuje swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział 89 partnerów i współbeneficjentów. Jego główne kierunki to m.in.:
- stworzenie systemu wsparcia doradczego (eko-doradcy)
- ograniczenie emisji transportowej
- koncepcje zwiększenia obszarów zieleni
- przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy
- modele zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej
- utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańca
- skoordynowanie wykorzystania środków krajowych i zagranicznych na rzecz poprawy jakości powietrza
Całkowita wartość projektu to ponad 16,5 mln euro (ok. 76 mln zł) - 60% środków pochodzi z unijnego projektu LIFE, 35% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5% to wkład własny partnerów. Okres jego realizacji projektu to 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2027 roku.