Grupa CEZ poinformowała w komunikacie, że sprzedaż dwóch polskich elektrowni węglowych – CEZ Chorzów i CEZ Skawina - wpisuje się w strategię biznesową grupy skupiającą się na dekarbonizacji portfela. Czeska spółka koncentruje się na rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych i nowoczesnych usług energetycznych w Republice Czeskiej i Europie.
Zamknięcie transakcji uzależnione jest od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. ResInvest Group to prywatna firma handlowo-inwestycyjna, która zabezpiecza globalne dostawy dla największych europejskich i azjatyckich koncernów energetycznych. Specjalizuje się w szerokiej gamie towarów, takich jak paliwa stałe, biomasa, płody rolne, rudy czy metale.
Elektrownia węglowa CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe / 588 MWt) jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa i miasta Skawina. Elektrownia węglowa CEZ Chorzów (238 MWe / 500 MWt) jest jednym z największych dostawców ciepła do miast aglomeracji katowickiej. Obie elektrownie częściowo wykorzystują do produkcji biomasę, co w Chorzowie okresowo powoduje problem z uciążliwym zapachem.
Biomasa magazynowana przez CEZ Chorzów to problem dla mieszkańców
Mieszkańcy Chorzowa Starego i Maciejkowic często skarżą się na smród pochodzący z magazynowej przez CEZ Chorzów biomasy. Przypomnijmy, że największy problem z uciążliwym fetorem był na początku 2020 r., kiedy elektrownia zaczęła gromadzić ogromne ilości biomasy w otwartych magazynach. Obawiano się wtedy, że z powodu pandemii COVID-19 może tego paliwa zabraknąć.
Po protestach mieszkańców i rozmowach z władzami Chorzowa elektrociepłownia w październiku 2020 r. usunęła zapasy biomasy składowanej m.in. na terenie zakładów azotowych. Smród jednak całkowicie nie zniknął i do dziś, od czasu do czasu, daje się we znaki mieszkańcom tej części miasta.
Może Cię zainteresować:
Odór z CEZ Chorzów znów zatruwa życie mieszkańcom miasta!
Może Cię zainteresować: