Tegoroczne ferie zimowe w województwie śląskim będą trwały do 16 do 29 stycznia. Ofertę na ten czas dla dzieci przygotowało między innymi Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W skansenie zapewniają, że codziennie będzie nowa przygoda, spotkania na łonie natury i nietuzinkowe warsztaty.
- Podczas dwóch tygodni ferii zimowych spotykać się będziemy zarówno w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu jak i w przestronnej, ogrzewanej galerii na parterze budynku administracyjnego. Liczymy, że pogoda pozwoli nam zorganizować także zabawy na śniegu, niemniej chcemy zapewnić dzieciom i opiekunom ofertę na każdą pogodę - mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.
Ferie w skansenie, czyli góralska przygoda w Chorzowie
Na początek, 17 stycznia, zaplanowano spotkanie z góralką i zwiedzanie zabudowań pochodzących z Beskidu Śląskiego. Będzie można m.in. poznać z bliska zabudowania z Istebnej, wejść do szałasu pasterskiego i zapoznać się z pracą i obowiązkami pasterzy. Dzieci dowiedzą się też jak wyglądało dawne życie górali, poznają historię pasterstwa i tajniki obróbki wełny.
Góralski dzień w skansenie zwieńczą warsztaty, na których uczestnicy będą tworzyć przedmioty z wełny owczej - starsi wykonają wełniane „kućki”, młodsi owieczkę wyklejankę. Warsztaty zaplanowano także na 18 stycznia, podczas których dzieci będą szyły breloczki w kształcie warzyw popularnych na dawnej wsi. Tego dnia dowiedzą się także co rośnie na polu przez cztery pory roku oraz jak dawniej przechowywano owoce i warzywa. Następnego dnia, 19 stycznia, będzie można odwiedzić zagrody zwierząt i poczęstować je smakołykami.
- Niewątpliwą atrakcją będą nowi lokatorzy chorzowskiego muzeum - sympatyczne króliki, które kilka dni temu zamieszkały w specjalnej zagrodzie z wybiegiem tuż przy wejściu. Pod czujnym okiem opiekunów zwierząt grupa uda się także z wizytą do zagrody owiec, kóz i koni – mówi Marcin Gaweł ze skansenu.
Zabawa karnawałowa w starym stylu i spotkania z magią
Pierwszy tydzień etnoferii w skansenie zakończy się balem przebierańców, który zaplanowano na 20 stycznia. Poprzedzą go warsztaty z wykonania masek karnawałowych. Zabawa będzie nawiązywać będzie do tradycji związanych z imprezami, jakie odbywały się w dawnych czasach - maski karnawałowe z wizerunkiem niedźwiedzia, diobła czy dziada, tańce, ludowe przyśpiewki i gry ruchowe.
Kolejny tydzień ferii rozpocznie się od zajęć nazwanych „Śladami dawnej magii”, które odbędą się 24 stycznia. Ich bohaterami będą m.in. południca, zmora czy utopiec. Podczas lekcji w terenie uczestnicy odkryją tajemnice, które kryją XIX-wieczne wiejskie chałupy, spichlerze i młyny. Następnie, w ramach warsztatów uczestnicy wykonają ilustracje dawnych strachów.
Ognisko w środku zimy i teatr dla każdego
W środę, 25 stycznia, zaplanowano wycieczkę po skansenie z przewodnikiem. Zwieńczeniem spaceru będzie wspólne ognisko. Następnego dnia, 26 stycznia, będzie przedstawienie teatralne „O karnawałowym balu”, w którym wystąpią także uczestnicy zajęć. Na zakończenie etnoferii, 27 stycznia, dzieci przeniosą się do starej szkoły. Będą mogły m.in. spróbować jak pisać za pomocą pióra ze stalówką.
Koszt uczestnictwa w poszczególnych zajęciach to 20 zł od uczestnika (dziecko oraz opiekun). Bilety można zakupić online wybierając dni w których odbywać się będą poszczególne zajęcia. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona - kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc. Zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 12.00 i potrwają około półtorej godziny.
Dodatkową atrakcją na ferie będzie bezpłatne wejście do skansenu w poniedziałki z możliwością zwiedzenia wnętrz obiektów.
Może Cię zainteresować:
Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie świąteczno-noworocznym
Może Cię zainteresować: