Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga są naszymi perełkami w Tarnowskich Górach. Te dwa obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Żeby je zobaczyć, do Tarnowskich Gór zjeżdżają się turyści z całego świata. Każdy szanujący się Ślązak powinien, chociaż raz odwiedzić te dwa miejsca.
Oba obiekty są wyjątkowe z wielu powodów, ale jednym z głównych jest magiczny rejs łodziami pod ziemią. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.
Jeden bilet na dwa obiekty
Te dwa tarnogórskie obiekty UNESCO włączyły się do akcji „Promocyjne LATO 2021 w Śląskim”, która jest ofertą różnego rodzaju usług turystycznych w atrakcyjnych cenach. Dzięki niej w to lato możemy w ramach biletu wstępu do Sztolni Czarnego Pstrąga zwiedzić gratis Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, czyli nasze sztandarowe UNESCO będące również na Szlaku Zabytków Techniki.
Nie tylko zwiedzanie łodzią
Gwarantujemy, że zakochacie się w tych dwóch miejscach. Gdy już skosztujecie podziemnego, wodnego świata, z pewnością będziecie chcieli do niego wrócić ponownie. Dlaczego nie zrobić tego w nieco innym stylu? Warto wiedzieć, że w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga można nie tylko pływać łodzią, ale także morsować! To jedyna tego typu oferta w całym województwie śląskim. Morsowanie w podziemnych wodach ma także charakter prozdrowotny i pozwala na zupełnie inny kontakt z zabytkiem.
Oferta dostępna jest wyłącznie w sprzedaży internetowej https://bilety.kopalniasrebra.pl
Zwiedź skansen maszyn parowych
Na Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga turystyczny świat w Tarnowskich Górach oczywiście się nie kończy. Warto zwiedzić także skansen maszyn parowych, który dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej jest otwarty dla turystów. Jego lokalizacja nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju od końca XVIII było wprowadzenie nowoczesnej jak na owe czasy techniki parowej.
Przejedź się zabytkową kolejką wąskotorową
Sam skansen możemy zwiedzić także w nietypowy sposób – jadąc zabytkową kolejką wąskotorową. To atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i małych turystów. Niewielki pociąg składa się z czterech wagoników, które mogą pomieścić ok. 16 osób. Trasa mieści się w wewnętrznej części skansenu. Sama przejażdżka rozpoczyna się z dworca, który znajduje się w sąsiedztwie budynku kopalni.
Przenocuj w wytwórni mydła Josepha Lukaschika
Ducha epoki możemy poczuć nie tylko zwiedzając obiekty UNESCO. W samym sercu Tarnowskich Gór, w dawnej wytwórni mydła Josepha Lukaschika znajduje się hostel Młotek i Perlik. Jest to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy nie tylko chcą się dobrze wyspać, ale również prawdziwie poczuć klimat miejsca. Aranżacja wnętrz została utrzymana w klimacie wytwórni mydła z okresu międzywojennego, a sama nazwa hostelu nawiązuje do ówczesnego mydła „Młotek i Perlik”.
Więcej informacji na temat miasta znajdziecie na:
www.tarnowskiegory.pl
oraz www.facebook.com/um.tarnowskiegory