Dawny ratusz w Chorzowie Batorym przejdzie remont
Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala ogłosił, że neobarokowy obiekt przy ulicy Ratuszowej 3 przejdzie remont. 14 września podpisał akt notarialny, na mocy którego gmach dawnego ratusza zmieni właściciela, który zobowiązał się w ciągu 5 lat dokonać modernizacji tego budynku na swoje potrzeby.
- Dzięki naszej determinacji Ratusz udało się wyrwać z prywatnych rąk. Poprzedni właściciele swoimi działaniami, a może raczej ich brakiem, doprowadzili budynek do opłakanego stanu. Teraz mamy już pewność, że symbol Chorzowa Batorego odzyska blask - poinformował prezydent Chorzowa.
Jak zaznaczył zastępca prezydenta miasta, dawny Ratusz Hajduk Wielkich przez lata był zaniedbywany przez właścicieli. - Dlatego kupiliśmy ten budynek kilka lat temu i przeprowadziliśmy gruntowny remont dachu, by go zabezpieczyć. Budynek został uratowany - dodał Marcin Michalik.
Zaniedbana chorzowska perła z burzliwą historią
Gmach przy ul. Ratuszowej ma bardzo burzliwą historię. Szczególnie trudne okazały się dla niego czasy przemian lat 80 i 90. Dawny ratusz, w którym mieściła się milicja, a następnie policja został w 2001 roku przekazany na rzecz NSZZ Solidarność. Związek postanowił jednak szybko tę nieruchomość sprzedać. Budynek trafił w prywatne ręce. Kolejni właściciele przez blisko 30 lat nie podjęli się remontu gmachu. Niestety, metalowe elementy wyposażenia oraz konstrukcji coraz częściej padały łupem złodziei i zbieraczy złomu. Stan budynku z każdym rokiem się pogarszał.
Los neobarokowego obiektu z boku obserwowali się mieszkańcy i władze miasta, które postanowiły odzyskać gmach. Udało się to pod koniec 2018 roku. Miasto wykupiło zabytek z prywatnych rąk i przystąpiło do ratowania obiektu. W pierwszej kolejności wyremontowany został dach. Odnowiono więźbę, położono nowe dachówki. Ponadto wykonano gzymsy, uzupełniono dekoracje, zamontowano nowe rynny, płotki i okna. Wzmożono również poszukiwania inwestora lub podmiotu instytucjonalnego, który mógłby wykorzystać budynek na swoją siedzibę.
Może Cię zainteresować:
W Chorzowie powstał „Rzeczownik”. Tam rzeczy zyskają drugie życie
Może Cię zainteresować: