Historia miasta na kilku tysiącach stron. Ukazał się V tom Monografii Chorzowa

Od ukazania się pierwszego tomu Monografii Chorzowa minęło sześć lat. Teraz ukazał się jej piąty tom, który wieńczy ten cykl wydawniczy. Zatytułowany jest: W Polsce Ludowej (1945-1989). Do opowiedzenia pozostały jeszcze najnowsze dzieje miasta.

fot. Muzeum Hutnictwa
Historia miasta na kilku tysiącach stron Ukazał się V tom Monografii Chorzowa

Pięć tomów Monografii Chorzowa to najobszerniejsza w historii opowieść o mieście. Łącznie obejmuje przeszło 3300 stron, 850 zdjęć oraz rycin, a do tego 76 tabel. Na tym dziełem pracowało w sumie ponad 50 autorów z różnych ośrodków naukowych oraz instytucji.

Najobszerniejsza opowieść o Chorzowie

Tak obszerne opracowanie dotyczące swoich dziejów mają może Kraków lub Warszawa, ale na tle innych miast województwa śląskiego Chorzów jest absolutnym wyjątkiem – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa, które wydało monografię.

- Ta objętość świadczy o tym, że chorzowianie kochają swoje miasto. Ważna jest dla nich tożsamość, ważnej jest dla nich dziedzictwo. Mają potrzebę opowiadania o tym, potrzebę dzielenia się tym, poznawania tej historii, a przy okazji lepszego poznawania siebie. Ta praca to nie tylko benedyktyński wysiłek, ale też wiele emocji zaangażowanych w to ambitne i karkołomne dzieło – zaznacza dyrektor Kowalski.

Chorzów w Polsce Ludowej

Zamykający cykl V tom obejmuje lata 1945-1989. Poruszone zostały w nim nie tylko kwestie polityczne, społeczne i gospodarcze, ale także wyznaniowe i kulturowe czasów, w których losy miasta i jego mieszkańców kształtowała rzeczywistość PRL-u. - Redaktorzy naukowi tomu oraz wszyscy autorzy starali się, by zachować w pamięci najtrwalsze dziedzictwo ludzkiej pracy, zaangażowania i aktywności. Świadomi trudów i bolesnych kart minionej epoki nie uchylali się od podejmowania kwestii złożonych, najrozmaiciej interpretowanych, ocenianych, wspominanych – dodają w muzeum.

- To obszerna książka, ale nie należy się jej bać. Jest skierowana do czytelnika niekoniecznie fachowo obeznanego z historią. Te rozdziały są ładnie i czytelnie napisane. Jeżeli ktoś pasjonuje się miastem, nie tylko Chorzowem, ale miastem jako zjawiskiem czy Śląskiem, to może sięgnąć po tę książkę – podkreśla dr Jacek Kurek, jeden z redaktorów Monografii Chorzowa.

Ta opowieść o Chorzowie kończy się ponad 30 lat temu. Co dalej? - Byłoby dobrze gdybyśmy zdołali wydać książkę nowych czasów, po 1990 r. To byłoby spojrzenie na przemiany w mieście – mówi dr Kurek. Na razie to jednak tylko plany, bo – tak jak w przypadku monografii – konieczne będzie dofinansowanie takiej publikacji z kasy miasta.

Najnowszy tom Monografii Chorzowa można nabyć w obu siedzibach Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (przy ul. Metalowców 4a i w Oddziale przy ul. Powstańców 25), a także kierując zapytanie na adres wydawnictwa@muzeumhutnictwa.pl.

Chorzów w Polsce Ludowej
Chorzów w Polsce Ludowej
Chorzów Wolności 1936

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ilustrowana historia ulicy, która od zawsze była kręgosłupem Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

22/08/2022

Tak kiedyś wyglądała jedna z głównych ulic w Chorzowie Batorym. Zobacz na starych zdjęciach i pocztówkach

Może Cię zainteresować:

Tak kiedyś wyglądała jedna z głównych ulic w Chorzowie Batorym. Zobacz na starych zdjęciach i pocztówkach

Autor: Redakcja

04/10/2024

Stara elka park slaski

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

13/09/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon