Jak powstawało Planetarium Śląskie. Kosmiczna budowla na archiwalnych zdjęciach

Planetarium Śląskiej w nowej odsłonie rozkręciło się już na dobre. W ten weekend odbywa się tam Lemoniada, czyli pierwszy w Polsce rodzinny piknik futurologiczny. Przypomnijmy sobie zatem jak blisko siedemdziesiąt lat temu powstawała ta kosmiczna budowla. Mamy archiwalne zdjęcia z Archiwum Państwowego w Katowicach.

Projekt Planetarium Śląskiego powstał w 1953 r., a jego autorem był architekt Zbigniew Solawa. Otwarto je w grudniu 1955 roku w… Stalinogrodzie, bo taką nazwę nosiły wtedy Katowice (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, czyli dzisiejszy Park Śląski, włączono w granice Chorzowa w późniejszych latach).

Planetarium Śląskie – jeden z pierwszych budynków epoki Space Age

Był to jeden z pierwszych w Europie budynków epoki Space Age, czyli architektury inspirowanej kosmosem. Gdy powstawało Planetarium Śląskie, ludzkość marzyła o eksploracji Układu Słonecznego, odkrywaniu i kolonizacji innych planet.

Po przebudowie stare planetarium właściwie się nie zmieniło, zyskało za to nową przestrzeń pod ziemią – Śląski Park Nauki. To dodatkowe 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, gdzie znalazły się pracownie i sale wykładowe. Planetarium Śląskie to zabytek, więc nie ingerowano w jego bryłę. Zyskała za to nowe poszycie, podobnie jak obserwatorium astronomiczne.

Zobaczcie w naszej galerii jako powstawało pierwsze w Polsce planetarium, które do dziś jest największym takim obiektem w kraju.

Lemoniada

Może Cię zainteresować:

Lemoniada 2022. Piknik futurologiczny w Planetarium – Śląskim Parku Nauki

Autor: Maciej Poloczek

05/10/2022

Spacer po Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie to brylant aglomeracji, wizjonerski projekt sprzed ery podboju kosmosu. A do tego pięknie położone

Autor: Tomasz Borówka

16/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon