Nazwa Park Śląski funkcjonuje od 2012 r., ale do tej pory była to jedynie nazwa marketingowa. Została wprowadzona, bo ówczesne władze parku uznały, że marka WPKiW nie nadaje się do celów promocyjnych. Do tej pory jednak w rejestrach sądowych spółka miała nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka. Teraz oficjalnie to tylko Park Śląski SA.
- Jak nam powiedziała rzeczniczka spółki Dagmara Piskorz, zmiana nazwy nastąpiła na wniosek jej prezesa, za zgodą i wiedzą właściciela, czyli de facto marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego – czytamy w Gazecie Wyborczej.
W rozmowie z GW rzeczniczka Parku Śląskiego tłumaczyła, że chodzi o ujednolicenie nazewnictwa. Twierdziła też, że nie ma mowy o dekomunizacji gen. Jerzego Ziętka, a jego imienia nie dodano do nowej nazwy, bo - im krótsza, tym lepsza.
Do informacji o wyrugowaniu Jerzego Ziętka z nazwy parku odniósł się w mediach społecznościowych chorzowski Urząd Miasta. - Przyznamy, że jesteśmy zaskoczeni i jest nam przykro z tego powodu. W końcu Park Śląski to jeden z największych projektów "Jorga" – napisano na facebook’owym profilu miasta.
Jerzy Ziętek był inicjatorem powstania Parku Śląskiego
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku powstał na początku lat 50. ubiegłego wieku właśnie dzięki Jerzemu Ziętkowi, o czym w przypomina także oficjalna strona Parku Śląskiego.
- Decyzja o jego utworzeniu zapadła w grudniu 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Propagatorem i inicjatorem jego powstania był gen. Jerzy Ziętek, który stanął na czele Komitetu Budowy WPKiW – czytamy.
Na budynku dyrekcji parku nadal widnieje też popiersie gen. Jerzego Ziętka.