W liturgii Kościoła katolickiego kolędy powinno wykonywać się od Pasterki, czyli mszy o północy w święta Bożego Narodzenia, do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Więc, choć święta już za nami, to Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, czyli popularny skansen, zaprasza na wspólne kolędowanie z Dygającą Kapelą.
- W trakcie Śląskiej Wiliji z ogromnym entuzjazmem przyjęliście zorganizowany i poprowadzony przez Dygającą Kapelę korowód kolędniczy, z którym odwiedziliśmy najważniejsze chaty i zagrody w naszym muzeum. Kolędowania nigdy dość, wobec tego wraz z nasza muzealną kapelą chcielibyśmy pokolędować z wami znowu – informują w skansenie.
Wspólne kolędowanie z Dygającą Kapelą zaplanowano na czwartek, 16 stycznia 2025 roku, o godz. 18.00 w zabytkowym kościele z Nieboczów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dygająca Kapela w chorzowskim skansenie
Dygająca Kapela powstała w chorzowskim skansenie w październiku 2023 roku. Swoją nazwę przyjęła od patrona Adolfa Dygacza - jednego z najważniejszych folklorystów, znawcy śląskiej kultury, pedagoga i publicysty, który m.in. zbierał pieśni ludowe. Amatorski zespół prowadzi Stefan Mazur z Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE oraz Karo Przewłoka wokalistka Kapeli Dejcie Pozor.
- Zespół tworzą pasjonaci, których łączy chęć wspólnego śpiewania, odkrywania pieśni regionu i pielęgnowanie tradycji. Są wśród nich specjaliści różnych profesji, zawodowo niezwiązanych z muzyką – podkreślają w skansenie.
Spotkania z muzyką i tradycją pod nazwą Dygająca Kapela, odbywają się w czwartki w dogodnych godzinach dla osób czynnych zawodowo (18.00 - 19.30). Zajęcia bezpłatne przeznaczone są dla dorosłych i wciąż dostępne dla nowych osób.
Może Cię zainteresować:
Miuosh i Zespół Tańca i Pieśni „Śląsk” zagrają na Śląskim
Może Cię zainteresować: