„Historia Ruchu Chorzów” ma swój początek latem 2019 r., kiedy w piwnicy jednego ze świętochłowickich domów odnaleziono część zaginionego archiwum Niebieskich. Znalezisko opracowała grupa historyków i miłośników piłki nożnej skupiona wokół Stowarzyszenia Wielki Ruch. Pierwsza część cyklu ukazała się w październiku ubiegłego roku.
„Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej biografii na tak wysokim poziomie”
Autorami drugiego tomu historii chorzowskiego Ruchu są: Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik oraz Damian Sifczyk, a wydawcą Grzegorz Joszko. - Nie jest łatwo przygotować to tak, by wszystkie rozdziały były spójne pod względem stylu pisania, gdy w zespole jest aż czterech autorów. Bardzo chcieliśmy, aby książka ukazała się w tym roku i udało się. Myślę, że jest to świetna książka i nie mówię tego jako współautor, tylko czytelnik. Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej biografii na tak wysokim poziomie - mówił Sifczyk (za ruchchorzow.com.pl).
Drugi tom historii Niebieskich opowiada o latach 1930-1933. To był ciężki okres dla klubu, ale właśnie wtedy Ruch Chorzów zdobył swoją pierwszą gwiazdkę. - Przez 150 stron sam zastanawiam się, co sprawiło, że Ruch sięgnął po ten pierwszy tytuł mistrzowski. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników, a na pierwszym planie byłaby to chyba stabilizacja składu, reforma ligi czy koniec służby wojskowej Peterka - takie to były czasy. Owszem, to był trudny okres, ale mówi się, że w ciężkich czasach rodzą się silni ludzie – mówił na spotkaniu Andrzej Godoj.
Jak podkreślają autorzy okres, o którym opowiada kolejna cześć historii chorzowskiego Ruchu to także gorący czas polityczny, gdy ścierały się ze sobą dwa silne obozy. Politycy zaś interesowali się sportem, więc w książce pojawiają się osoby związane z sanacją. W tym kontekście ważnym momentem była 10. rocznica powstania klubu. - W 1930 roku Ruch zorganizował dwudniowe obchody 10-lecia istnienia. Geniusz Paczyńskiego podpowiedział mu, by zaprosić na nie ważnych polityków. Miał intuicję co do tego, kto powinien być patronem tej uroczystości. To był zaczyn tego, co działo się w późniejszych latach. Ruch wkrótce stał się dominatorem na krajowej scenie. M.in. o tym można przeczytać w książce – mówił, cytowany przez klubową stronę, Piotr Kowalik.
Kiedy kolejne części „Historii Ruchu Chorzów”?
Pierwsza część „Historii Ruchu Chorzów” została wybrana przez czytelników Sportową Książką Roku 2020. Drugą część można kupić w internetowym sklepie klubu, w „eRce” na ul. Jagiellońskiej oraz w Strefie Kibiców przy ul. Cichej 6 w Chorzowie. Kosztuje 69 zł. Kolejne części monografii Niebieskich mają się ukazać w kwietniu i grudniu przyszłego roku.