Strefa lasu deszczowego powstaje w miejscu dawnego pawilonu dla żyraf i nosorożców. Będzie to największy obiekt na terenie chorzowskiego zoo. W pomieszczeniu ekspozycyjnym przez cały rok utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego - temperatura w przedziale od 30-35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność rzędu 70-80 procent.
- Prace budowlane są już zakończone, a rośliny, które wypełnią las deszczowy są już nasadzone w 80 procentach - wyjaśnia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
Jesienią otwarcie strefy lasu deszczowego w śląskim zoo
Następnie do pawilonu wprowadzą się zwierzęta. Będą to mrówkojady ariranie, wyjce, kilkanaście gatunków gadów i płazów oraz kilka gatunków pazurkowców. Otwarcie tej egzotycznej strefy w śląskim zoo planowane jest na jesień 2023 r.
- Aby ułatwić obserwację gatunków żerujących w koronach drzew, ścieżka zwiedzania została wprowadzona na dodatkowy górny poziom, gdzie zawieszony jest pomost obserwacyjny przebiegający przez całą długość pomieszczenia, zakończony podestami widokowymi skomunikowanymi z poziomem „zero” budynku - podkreślają w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.
Na dolnym poziomie będą cztery wydzielone wybiegi wewnętrzne. Jeden ze zbiornikiem wodnym oraz drugi zbiornik otwarty w poziomie posadzki, który będzie zasilany w wodę z kaskady, spływającej z górnego poziomu pomieszczenia. Zaprojektowano również strefę terrariów dla ekspozycji mniejszych gadów i płazów. Południowo-zachodnią elewację części wysokiej budynku oraz ponad połowę połaci dachowej zaprojektowano jako szklaną fasadę.
Może Cię zainteresować:
Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To najmniejsze krokodyle świata
Może Cię zainteresować: