Muzeum Hutnictwa ma promować Chorzów. Będzie kosztowało 700 tys. zł rocznie

Choć Muzeum Hutnictwa w Chorzowie nadal jest budowane to zyskało już swój statut. Jest w nim m.in. mowa o tym, że ta instytucja ma promować miasto jako miejsce związane z hutnictwem. Taka promocja będzie kosztowała około 700 tys. złotych rocznie, bo na tyle oszacowano koszty utrzymania Muzeum Hutnictwa.
Muzeumhutnictwa

Muzeum Hutnictwa to jedna z najdroższych inwestycji w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa to jedna z największych inwestycji w naszym mieście i jedna z nielicznych, którą ujęto w budżecie Chorzowa na rok 2020. Budżet na inwestycje i zakupy inwestycyjne to zaledwie 84 mln złotych, a koszt budowy Muzeum Hutnictwa to 32 mln złotych (z czego 15 mln to dofinansowanie z funduszy unijnych).

Muzeum będzie miało swoją siedzibę w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej. Prace budowlane rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. Oczyszczono już elewację zabytkowej hali i wymieniono poszycie dachowe. W środku stanęła już część maszyn - m.in. młot mostowy Escheringa, młot parowo-powietrzny Brinkmana oraz zabytkowy zespół walcowniczy.

Przypomnijmy, że osiem lat temu planowano stworzenie muzeum hutnictwa w byłej wieży wodnej i kotłowni na terenie Zespołu Szpitali Miejskich. Koszt zakupu eksponatów szacowano wtedy na pół miliona złotych. W ciągu kilku lat muzealne plany nabrały jednak większego rozmachu, a co za tym idzie znacznie wrosły również koszty.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie ma już swój statut

Choć Muzeum Hutnictwa w Chorzowie nadal jest w fazie organizacji to ma już swój statut, uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przyjęty przez chorzowskich radnych.
- Do zakresu działania Muzeum należy gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie zbiorów w zakresie przemysłu, hutnictwa , techniki, nauk technicznych oraz nauk pokrewnych związanych z przemysłem oraz historii Miasta Chorzów i regionu Śląska – czytamy w statucie Muzeum Hutnictwa, przyjętym przez Radę Miasta Chorzów.
W statucie opisana jest oczywista działalność takiej instytucji jak gromadzenie zabytków, urządzanie wystaw, konserwację zbiorów czy prowadzenie działalności edukacyjnej. Muzeum Hutnictwa ma jednak jeszcze jedno zadanie – promowanie Chorzowa jako miejsca związanego z przemysłem hutniczym.

Ile będzie kosztowało utrzymanie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie?

O koszty utrzymania chorzowskiego Muzeum Hutnictwa już w ubiegłym roku pytał, w interpelacji do prezydenta Chorzowa, Wojciech Ahnert miejski radny Prawa i Sprawiedliwości. Zastępca prezydenta miasta, Marcin Michalik, odpowiadał wtedy, że można podać jedynie kwotę przybliżoną, odnosząc się do wyliczeń prowadzonych przez inne podmioty i instytucje o podobnym formacie i parametrach. Z tych wyliczeń wyszło, że szacunkowy koszt utrzymania Muzeum Hutnictwa to 700 tys. złotych rocznie.
- Wyliczenie oparte na obiektywnych danych będzie można przygotować po skatalogowaniu całości sprzętu niezbędnego do uruchomienia muzeum, opracowaniu specyfikacji istotnych istotnych warunków zamówienia do ogłoszenia postępowań przetargowych (…) Na koszty utrzymania będzie miał wpływ kształt schematu organizacyjnego instytucji, na podstawie którego można będzie oszacować również ilość etatów niezbędnych do uruchomienia i i utrzymania instytucji – tłumaczył Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.
Zastępca prezydenta dodał, że choć instytucja muzealna nie jest jednostką nastawioną na przynoszenie zysków, to może generować przychody. Wyliczał, że muzeum może wynajmować pomieszczenia , sprzedawać różnego rodzaju wydawnictwa i oczywiście bilety na wystawy i wydarzenia. Średnio przychody muzeów w Polsce stanowią jednak tylko 20 proc. ich budżetu, a tę średnią zawyżają te najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane instytucje.

fot. UM Chorzów/Wizualizacja Muzeum Hutnictwa

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon