Muzeum Hutnictwa nagrodzone za Wydarzenie Muzealne Roku 2023

Projekt „Tradycje hutnicze. Ochrona i popularyzacja”, zrealizowany przez chorzowskie Muzeum Hutnictwa, został uznany z jedno Wydarzeń Muzealnych Roku 2023 w województwie śląskim.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2023 wręczono 17 czerwca 2024 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Na konkurs wpłynęło 47 zgłoszeń z 15 muzeów województwa śląskiego: wystawy (15 zgłoszeń), publikacje książkowe (11 zgłoszeń), dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne (16 zgłoszeń), dokonania z zakresu konserwacji (5 zgłoszeń).

Nagroda za popularyzację tradycji hutniczych

Projekt „Tradycje hutnicze. Ochrona i popularyzacja”, zrealizowany przez chorzowskie Muzeum Hutnictwa, zdobył główną nagrodę w kategorii „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego”. Skupia się on na popularyzacji tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika jako elementów wniosku o wpisanie ich na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Muzeum Hutnictwa od samego początku jest muzeum wspólnotowym i angażującym społecznie. Dlatego tę nagrodę dedykujemy tym wszystkim, którzy bezinteresownie, wyznając te same wartości towarzyszą nam w naszych staraniach o upowszechnienie wiedzy o kulturze hutniczej i jej dziedzictwie. Nagroda jest dowodem na to, że dzięki wspólnemu, konsekwentnemu działaniu możemy skutecznie prezentować, propagować i chronić hutniczą spuściznę – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Otrzymana nagroda Marszałka Województwa Śląskiego jest już trzecią w dorobku Muzeum Hutnictwa w tym konkursie. Pierwszą placówka otrzymała w tej samej kategorii za projekt „MÓW MI HUTO” zrealizowany w 2020 r. Kolejną – wyróżnienie – za wydarzenie muzealne roku 2021, w kategorii wystawy za wystawę stałą „Królestwo Żelaza”.

Wydarzenie Muzealne Roku 2023

W konkursie obejmującym rok 2023 w kategorii wystawy główną nagrodę przyznano Muzeum Historii Katowic za ekspozycję „Witkacy i inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego - Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty”. Za najlepszą publikację książkową komisja uznała „Vademecum strojów górnośląskich” autorstwa: Anny Grabińskiej-Szczęśniak, Anny Jurczyk, Darii Misiak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, poza Muzeum Hutnicwa, główną nagrodę otrzymało także Muzeum Miejskiemu w Żorach za projekt „Historia. Migracje. Życie – czytanie świata”. Za najlepsze dokonanie z zakresu konserwacji uznano „Rewitalizację budynku Bramy Wybrańców wraz z otoczeniem” Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Muzeum hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Zakładowy Dom Kultury w Muzeum Hutnictwa. Chętni będą mogli skorzystać z muzealnych przestrzeni

Autor: Maciej Poloczek

09/06/2024

Pochód Ludzi Ognia w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Pochód Ludzi Ognia przeszedł przez Chorzów. Tak świętowano św. Floriana

Autor: Maciej Poloczek

06/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon