Noc Muzeów 2021 w Chorzowie. Do udziału zaprasza także Skansen

Już w sobotę, 15 maja, w całej Polsce obchodzona jest Noc Muzeów. To setki atrakcji, wystaw, pokazów i oprowadzań kuratorskich, często za darmo lub w symbolicznej cenie. Akcja ma zachęcić do częstszego odwiedzania instytucji kultury i sztuki, oraz zaprezentować oferty placówek, które włączają się do wydarzenia.

Skansen

Noc Muzeów w Skansenie

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" również zadeklarowało swój udział w akcji. Wydarzenie nie będzie huczne, organizowane jest w ścisłym reżimie sanitarnym. Tego dnia, wszystkie obiekty na terenie muzeum będzie można zwiedzić w godzinach od 16:00 do 20:00. Chętni, będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po trzech wyjątkowych obiektach Skansenu.

Zupełnie za darmo

Podczas Nocy Muzeów, za wstęp do muzeum, chętni nie zapłacą nawet złotówki. Specjaliści od budownictwa drewnianego i kultury chłopskiej oprowadzać będą po następujących obiektach:

  • Garbarnia z Koniakowa. Zamknięta przez ostatnią dekadę. W zeszłym roku powstała tam wystawa „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo” będąca syntezą tradycji i nowoczesności. Jej zwiedzanie oparte jest na interaktywnych rozwiązaniach typu światło i dźwięk. Omawiane przez lektora eksponaty są punktowo podświetlane. To rozwiązanie coraz częściej stosowane we współczesnym muzealnictwie. Chociaż wystawa czynna jest od grudnia, jej zwiedzanie w związku z pandemią było niemożliwe. Już w sobotę, oprócz zwiedzenia wystawy, będzie można wziąć udział właśnie w oprowadzaniu. Pracownicy Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych MGPE opowiedzą, jak dawniej oprawiano skórę i zdradzi tajniki pracy garbarza. Cała wystawa dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka. Wybudowany został w 1932 roku na parceli podarowanej przez Hutę „Bobrek”. W 2014 roku dach kościoła (wraz z wieżyczką) został zniszczony przez pożar. W 2015 roku świątynia została rozebrana, następnie została przeniesiona do muzeum. W 2017 roku, kościół został zrekonstruowany i oddany do użytku. Jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Należy także do ekspozycji muzealnej. To wyjątkowy przykład unikatowego zastosowania drewnianych prefabrykantów w architekturze sakralnej. W związku z pandemicznymi ograniczeniami, w obiekcie może w jednym momencie przebywać maksymalnie 15 osób.
  • Budynek administracyjny. Konkretniej multimedialna wystawa „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza”. Przybliża ona postać profesora Dygacza - badacza, który skupiał się na dokumentowaniu muzycznych tradycji Górnego Śląska i Zagłębia. To nie tylko folklorowy dorobek, ale także prywatne życie muzykologa. W ramach wystawy prezentowane są także zabytkowe magnetofony, nietypowe instrumenty ludowe takie jak diabelskie skrzypce. W tle oczywiście muzyka. Ścieżki dźwiękowe pochodzą z lat 50-70. XX wieku. Po ekspozycji oprowadzać będzie Agata Krajewska.

Zasady zwiedzania

We wszystkich trzech miejscach oprowadzania będą odbywać się co pół godziny od od 16.00 do 20.00 (16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00).

Mimo zniesienia obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu od 15 maja, bez zmian obowiązywać będzie ono w pomieszczeniach zamkniętych. Podczas zwiedzania konieczne będzie także zachowywanie półtorametrowej odległości. Wyjątek dotyczy rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych.

zdj. Facebook Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" .

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon