Gepardzica Paya, która zamieszkała w chorzowskim zoo, to młoda samica w wieku 1,5 roku. Można ją już oglądać na wybiegu, ale pracownicy ogrodu, jak w przypadku każdego nowego mieszkańca, proszą o cierpliwość i delikatność.
- Paya dopiero co przybyła i musi się jeszcze przyzwyczaić do nowego środowiska. Dajmy jej trochę czasu i przestrzeni, aby poczuła się u nas jak w domu. Pamiętajmy, że to dla niej nowe miejsce, dlatego ważne jest, abyśmy nie niepokoili jej nadmiernie – podkreślają w śląskim zoo.
Najszybsze lądowe ssaki świata
W naturze gepardy występują na sawannach i trawiastych równinach Afryki (na południe od Sahary) oraz Iranu. To najszybsze lądowe ssaki na świecie, w pogoni za ofiarą i na krótkich dystansach rozwijają prędkość przekraczającą 100 km/h. Jako jedyne z rodziny kotowatych gonią swoje ofiary.
- W czasie trwającego przeciętnie 20 sekund pościgu traci dużo energii - po upolowaniu ofiary musi więc odpocząć, co często wykorzystują inne drapieżniki i wykradają mu zdobycz – dodają w zoo.
Gepardy to gatunek narażony na wyginięcie. Na świecie prowadzone są różnie projekty, które mają na celu ich ochronę. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląski Ogród Zoologiczny bierze aktywny udział.
Może Cię zainteresować:
W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda
Może Cię zainteresować: