Do tej pory ukazało się 21 tomów „Zeszytów Chorzowskich”. To naukowe wydawnictwo opisujące m.in. różne wątki związane z historią dzisiejszego Chorzowa, które wydawane było przez Muzeum w Chorzowie. W 2022 r. placówka została połączona z Muzeum Hutnictwa, które kontynuuje tę wydawniczą tradycję.
- W ukazującej się właśnie nowej odsłonie „Zeszyty Chorzowskie” zyskały podtytuł „Feriae in officina ferraria”, co jest nawiązaniem do XVII-wiecznego poematu Walentego Roździeńskiego „Officina Ferraria, abo huta y warstat z kuźniami szlachetnego żelaza”. Stanowi także grę słów, w które wpisane zostało zaproszenie do „odpoczynku w hucie” – spędzenia w niej wolnego czasu – informują w Muzeum Hutnictwa.
„Dźwięki Idustrii” - nowy tom „Zeszytów Chorzowskich”
22. tom „Zeszytów Chorzowskich” zatytułowany został „Dźwięki Idustrii”. Poświęcony został brzmieniu i muzyce świata industrialnego i przez industrialność kreowanego. To – jak podkreślają w Muzeum Hutnictwa - interdyscyplinarny namysł nad tym intrygującym zagadnieniem zarówno w postaci artykułów naukowych, jak i popularyzatorskich, eseistycznych oraz tekstów poetyckich.
Zaproszenie do współpracy przyjęli znamienici autorzy reprezentujący różne ośrodki i dyscypliny: Ewa Caban – architektka i konserwatorka zabytków; prof. Aleksandra Kunce – kulturoznawczyni; dr Patryk Filipowicz – muzyk grający na gitarze harfowej; Krystian Głuszka – dyrektor Biblioteki w Rudzie Śląskiej, poeta, prof. Julian Gembalski – wybitny organista i znawca organów; Jacek Pieprzyca – prof. Politechniki Śląskiej; prof. Tadeusz Sławek – anglista, poeta, tłumacz ze swobodą łączący naukę ze sztukę; Grzegorz Kopaczewski – pisarz, politolog, dyrektor organizacji pozarządowej; Olek König – pisarz; muzyk i animator kultury; Grzegorz Płonka – muzyk, pi sarz, publicysta, animator kultury; a także Michał Muszalik – uznany poeta młodego pokolenia oraz Tomasz Wenklar – rzeźbiarz. Redakcję naukową objął dr Jacek Kurek. Ozdobą wydania jest też prezentowany po raz pierwszy publicznie najnowszy cykl malarski Piotra Naliwajki: Tratatata. Słowo wstępne przygotował Adam Kowalski – dyrektor Muzeum Hutnictwa.
Spotkanie promocyjne nowego tomu „Zeszytów Chorzowskich”
Spotkanie promocyjne Zeszytów „Feriae in officina ferraria” – rozmowa z prof. Tadeuszem Sławkiem prowadzona przez dr Jacka Kurka – redaktora naukowego tomu, odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w filii nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie, przy ul Kilińskiego 2. W spotkaniu udział zapowiedzieli także inni autorzy tomu 22. Książka dostępna jest zarówno w wersji elektronicznej na stronie Muzeum Hutnictwa (muzeumhutnictwa.pl/zeszyty-chorzowskie/), jak i w wersji drukowanej. Premiera 22. tomu Zeszytów miała miejsce podczas 3. urodzin Muzeum Hutnictwa.
Może Cię zainteresować: